GangstaHelper

Ježdění na kole

Kde a za jakých podmínek se může jezdit na kole (přilba, chrániče, nějaký průkaz?)

Cesty
Chodníky
Lesy (např. i „městské“)
Dálnice?

Děkuji

Nejlepší odpověď
BEAES

Vyrazit si na kole je dozajista skvělý nápad. Jen to chce seznámit se předtím se základními pravidly, která musíte dodržovat. Provoz na cyklostezkách totiž stoupá geometrickou řadou stejně jako provoz na normálních komunikacích. Pokud nechcete ublížit sobě ani ostatním, měli byste dodržovat předpisy.
Jak se chovat na silnicích?
Nikdy nezapomeňte na to, že na kole jste plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Je úplně jedno, jestli jedete po okresce v Horní Dolní, kde auto viděli naposledy loni o Vánocích, předpisy dodržovat musíte. Jako u jiných prostředků po vozovce jezdíme vpravo ve směru jízdy a nikdy jinak. Pokud se ovšem pohybujete stejně rychle jako ostatní doprava, jeďte ve středu pruhu. V opačném případě se držte u krajnice.

Co s bezohlednými řidiči?
Pro jistotu vždy předpokládejte, že řidič projíždějícího auta vás nevidí ani ve vaší pestrobarevné reflexní bundě. Pokud budete na toto pamatovat, nemělo by vás udivit, že řidiči špatně signalizují, nebo projíždějí těsně vedle vás. Chce to mít oči tak trochu i vzadu, ale určitě to pro vás bude bezpečnější. Vy naopak vždy ukazujte změnu směru jízdy rukama, vždy viditelně a v dostatečném předstihu.

Jak se chovat v terénu?
Na horských kolech se octnete i na místech, která se silnici příliš nepodobají, ale i tam je nutné dodržovat určitý kodex chování. Vždy dodržujte pravidlo pravé ruky (ti zprava mají přednost). Když někoho potkáte, zpomalte a předjíždějte s nejvyšší opatrností. Pokud budete vjíždět do zatáčky, mějte na paměti, že i v lese může jet někdo v protisměru. Cíl vyjížďky přizpůsobte svým schopnostem, vybavení, terénu a počasí včetně předpovědi. Na přilbu také nezapomínejte. Na dálnici není povoleno na kole jezdit!!! Doporučuji si sebou brát na vyjížďky Občanský průkaz. Jiný nepotřebujete.

Další odpovědi
Miroslavst

Jízda na kole-tedy cyklista musí dodržovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a tudíž na dotaz odpovím takto.
cesty: ano
chodníky: ne
lesy: pokud není značka zákaz vjezdu tak ano po lesní cestě
dálnice: ne
chrániče nejsou povinné, přilba ano do 18 let (myslím že nezměnili-dřív platilo do 15ti)
průkaz není třeba žádný.
Doplňuji:
Ještě chci doplnit, že pokud je vedle silnice ztezka pro cyklisty, MUSÍ cyklista tuto stezku využít a nesmí jet po silnici, což se někdy neděje.

HOMER

Ano.Helma,chra­niče,zvonek..jsou povinné,ale naštěstí se to až tak moc nekontroluje.Do­poručil bych pouze světla,blikačky a popř. taky reflexní bundu,vestu ap. a to tam,kde jezdí hodně aut,kde je cesta nepřehledná,nebo v noci.
Po dálnici se jezdit nesmí.
Lesní cesty ap. můžete.
Chodníky..no opatrně a když je možnost jet po silnici nebo cyklostezce,tak ne.
Na cestě se z hrozby stáváte překážkou pro vozidla jedoucí mnohem větší rychlostí,proto jeďte co nejvíce u kraje a dávejte pozor.

lorja

Je dobré si vzít i mobilní telefon, jestli jedeme delší trasu.No a taky peníze.

oskar

Ja nikdy nejezdim bez prukazu zdravotniho pojištěni.

malinak812

Já osobně třeba patřím mezi ty, kteří opravdu neradi jezdí po frekventovaných silnicích. Je pravda, že dnes už jsou sice všude možně různé pruhy pro cyklisty, ale bohužel jen málo řidičů na to bere ohledy. Pokud to tedy jde, tak raději jezdím po nějakých bočních cestách nebo ideálně přes les, kde člověk žádná auta nepotká. Co se výbavy týče, tak si myslím, že třeba kvalitní helma na kolo je určitě užitečná v jakémkoliv případě. Na té určitě nemá smysl šetřit. Já mám například poměrně drahou z https://www.cy­cology.cz/cyklo-prislusenstvi-c679/ a už několikrát mě zachránila.