huxa

Jestliže vymyslím nějaký vzorec, kde jej mám „přihlásit“, aby mohl být na wikipedii?

Pokud založím na wikipedii stránku s tímto vzorcem, vše vypíšu, popíšu, apod. je mi zmazána s tím, že nic takového neexistuje…
Doplňuji:
Nikoliv, je to naprosto správný vzorec, ovšem není nikde jinde na internetu.

Nejlepší odpověď
Hornisse

Oukej, jakože to je vážně míněná otázka… Pokud vymyslíš něco na způsob vzorce nebo vztahu, tak je standardní postup jej publikovat v k tomu určených médiích (časopisech, sbornících…) a tím jej nechat posoudit vědeckou komunitou. Pouze pokud je komunitou uznán je možné jej umístit do encyklopedie jako je wiki.

Wikipedia je encyklopedie, tedy soubor toho co je obecně známo a uznáváno. Originální, ničím nepodpořená díla na ní nemají co dělat.

Další odpovědi
Emefej

Publikuj ho v odborné literatuře a časem se na Wiki objeví.

zjentek

jakej ..vzorec slušného chování třeba?

Quimby

A co je to za vzorec?
Nenapsali ti aspoň proč ti to smazali? Třeba tam máš něco špatně nebo to prostě není ničím podložené nebo tak něco.
Doplňuji:
Vážně? Nový vzorec, který ještě nikdo nepopsal? Na to napiš práci, třeba ti to někdě otisknout, pak se dostaneš na wiki i s jménem ;)

Nechceš nám ho tady zveřejnit?

huxa

A jak zajistím, že si novinář něco nezmění? To by mi ho ukradl a nebo zmastil a vypadal bych před komunitou za idiota…

Hornisse

Nezjistíš, je to otázka důvěry. Ale od toho existují renomované odborné časopisy, kde by si něco takového nedovolili. Ve vědecké komunitě je nařčení z plagiátorství téměř hrdelní zločin.
Na druhou stranu tyhle časopisy si taky vybírají co a od koho zveřejní, takže nemůžeš brát za jisté, že ti to vezmou. Pokud to nebudeš mít naprosto bezchybné a podložené, tak na to zapomeň. Spíš se zkus obrátit na někoho z nejbližší univerzity, ti budou vědět co s tím.

Quimby

Doufám, že to není zas vzorec typu Univerzální záchranný systém typu solnadeduard.