Stříbrný

Jestliže si míchám kávu, přidávám jí teplo?

Doplňuji:
mowla-ovšem toto je už "vedlejší" účinek. Mne by zajímalo, jestli kapalině mícháním přidávám také teplelnou energii, nejen pohybovou.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nejdřív musíš tu mechanickou přeměnit na tepelnou a to v převážné míře třením. Té ale vzniká velmi malé množství a ochlazování odparem a sdílením ji přebije.

Další odpovědi:

Ne, ubíráš - protože jednak promícháváš zchladné vnější vrstvy kávy (kapaliny) s vnitřními teplejšími a jednak ´rozháníš´ páry z vrstvy těsně nad hladinou, čímž usnadňuješ další odpar (uvolňuješ teplo do okolí).
Doplňuji:
No - pokud by ta soustava byla ´uzavřená´, pak jí mícháním energii přidáváš...

Zlatý

Já to vidím takhle:-)))

Když budeš míchat horké kafe tak ho ochladíš. :-))
Když budeš míchat ledovou tříšť, tak ji oteplíš :-))

Sem se vyjádřila po Zjentkovsku :-oo

Bronzový

Naopak, mícháním ji ochlazuješ.

Bronzový

Je třeba udat konkrétní podmínky. Káva v hrníčku je otevřená soustava, která ztrácí hmotu i energii. Počáteční teplota je vyšší než konečná, káva se ochlazuje, lžička je z vodivého kovového materiálu a teplo se odvádí právě tady. Protože teplota lžičky se zvýšila, došlo ke snížení teploty kávy a a tedy ochlazení. Když použiji lžičku kterou budu dodávat teplo a budu míchat, pak budu přidávat teplo. Něco na způsob topné spirály. Tím chci říct, že za těchto podmínek bych přidával teplo.

Diskuze k otázce

Stříbrný

huxa

mowla-to každopádně. Ovšem jestli pouze pohybovou, nebo i tepelnou.

anonym

Přímo pohybovou - ale stlačování kapaliny (turbulence...) a tření (vnitřní i o povrch) se mění na tepelnou.
Jenže vůči té unikající jde o ´mizivé´ množství energie.

Stříbrný

huxa

Zajisté, ovšem mne jde o to, jestliže přímo timto pohybem ho otepluji (v prvnotním ději), což jsi mi odpověděl zde, dá se říci, přesněji než ostatní, děkuji.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.