Avatar uživatele
huxa

Jestliže si míchám kávu, přidávám jí teplo?

Doplňuji:
mowla-ovšem toto je už „vedlejší“ účinek. Mne by zajímalo, jestli kapalině mícháním přidávám také teplelnou energii, nejen pohybovou.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: huxa

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz před 3574 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Nejdřív musíš tu mechanickou přeměnit na tepelnou a to v převážné míře třením. Té ale vzniká velmi malé množství a ochlazování odparem a sdílením ji přebije.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ne, ubíráš – protože jednak promícháváš zchladné vnější vrstvy kávy (kapaliny) s vnitřními teplejšími a jednak ´rozháníš´ páry z vrstvy těsně nad hladinou, čímž usnadňuješ další odpar (uvolňuješ teplo do okolí).
Doplňuji:
No – pokud by ta soustava byla ´uzavřená´, pak jí mícháním energii přidáváš…

Upravil/a: anonym

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?marci1 Nahlásit


Avatar uživatele
zzzzz

Já to vidím takhle:-)))

Když budeš míchat horké kafe tak ho ochladíš. 🙂
Když budeš míchat ledovou tříšť, tak ji oteplíš 🙂

Sem se vyjádřila po Zjentkovsku :-oo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
štamgast

Naopak, mícháním ji ochlazuješ.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Je třeba udat konkrétní podmínky. Káva v hrníčku je otevřená soustava, která ztrácí hmotu i energii. Počáteční teplota je vyšší než konečná, káva se ochlazuje, lžička je z vodivého kovového materiálu a teplo se odvádí právě tady. Protože teplota lžičky se zvýšila, došlo ke snížení teploty kávy a a tedy ochlazení. Když použiji lžičku kterou budu dodávat teplo a budu míchat, pak budu přidávat teplo. Něco na způsob topné spirály. Tím chci říct, že za těchto podmínek bych přidával teplo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
huxa

mowla-to každopádně. Ovšem jestli pouze pohybovou, nebo i tepelnou.

před 3574 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Přímo pohybovou – ale stlačování kapaliny (turbulence…) a tření (vnitřní i o povrch) se mění na tepelnou.
Jenže vůči té unikající jde o ´mizivé´ množství energie.

před 3574 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
huxa

Zajisté, ovšem mne jde o to, jestliže přímo timto pohybem ho otepluji (v prvnotním ději), což jsi mi odpověděl zde, dá se říci, přesněji než ostatní, děkuji.

před 3574 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek