hoven 1069

Jestliže se na teflon nic nepřilepí, jak ho lidé přilepili na pánev?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Nic se nelepí. Kovový předmět se umístí do atmosféry chloroformu a fluorovodíku. Působením zvýšeného tlaku (5 MPa) a katalyzátoru (SbCl4F) dochází k parciální fluoraci a vzniká fluorethen:

CHCl3 + 2HF → CHClF2 + 2HCl
2CHClF2 → C2F4 + 2HCl

Vzniklý fluorethen ihned samovolně podléhá radikálové polymeraci a na povrchu předmětu se vytváří vrstvička polyfluorethenu – teflonu.

Další odpovědi
Kepler

Není pravda, že na teflon se nic nepřilepí. Odpuzuje jen vodu a tuky, a materiály které je obsahují. Takže s kovy se spojí dobře. Bohužel nevím jakou technologií je teflon nanášen, těch způsobů existuje celá řada, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1nosov%C3%A9_%C­3%BApravy_tex­tili%C3%AD

Emefej

Nekatalyzuje to pouze SbCl4F, ale i celá řada peroxidů.