huxa

Jestliže k nám domů dojde zloděj, bude mě ohrožovat nožem a já jej bouchnu notebookem, je to ještě přiměřená ochrana?

A jestli ten notebook o něj rozbiji, můžu následně peníze po někom vymáhat?

Nejlepší odpověď
Hynek_SKPV

Pokud se vás chystá nebo dokonce pokouší nožem napadnout, můžete se bránit čímkoliv co bude po ruce, a to i střelnou zbraní, protože aby byla obrana efektivní, musí být důraznější než síla útoku, ale ne více než je nezbytně nutné pro jeho odvrácení (nestřelit do hlavy apod.). Dále by se mohlo jednat o tzv. vícečinný nestejnorodý souběh trestných činů, a to Vloupání (se zbraní – přitěžující okolnost) nebo Loupež, Těžké ublížení na zdraví (ve stádiu pokusu), a nebo i Nebezpečné vyhrožování (při slovní konfrontaci).

Další odpovědi
waser

Je to přiměřená obrana ale pouze jen k odvrácení utoku (nesmíte ho notebookem umlatit k smrti)

Michal Kole

Spíš záleží na zdatnosti a výmluvnosti tvého právníka.

Když na tebe jde s nožem tak v totmo případě ho praštit je přiměřená ochrana.

Rozdíl by byl, když by neměl nic v ruce a ty by jsi ho praštil.

Nebo někdo ti bude v noci courat po baráku ty ho praštíš zezadu a jeho právník bude tvrdit, že tě nechtěl vykrást, ale že „zabloudil“ a to že bloudil po tvém obýváku to právníka už nezajímá, že je to kardinální blbost.

Lenča59

odpověď nemám, ale měls napsat " a já jej jebnu notebookem…" :D xD

hanulka11

zase fantazíruješ určitě by sis rozmislel použít noťas – to chce klid a nekoukej na hovadinky

huxa

naprosto normální otázka, co se týká práva :) řekni hanulko, že ty bys zloděje, kdyby byl dva metry od tebe nešvácla notebookem, který máš zrovna na sobě? :)

hanulka11

rozmyslel