jakotyty

Jestliže dám za sebe 8 žárovek 12W, bude příkon 96W nebo vyšší??

Nejlepší odpověď
briliant

zapojení za sebou (seriově) = 12W
zapojení vedle sebe (paralelní) = 96W

Další odpovědi
anonym

príkon je priamoúmerný napätiu.
keďže ich budete mať v sérii, každá žiarovka bude mať 1/8 napätia (a možno sa ani nerozsvieti) a teda i 1/8 avizovaného príkonu.
Z toho snáď už logicky vydedukujete, koľko teda bude príkon.

Mapel

Doplním odpověď brilanta, protože přesně neuvedl výchozí podmínky.

Paralelní zapojení je jasné, při stejném jmenovitém napětí všech žárovek je příkon 96W.
Pokud je zapojíme sériově při stejném jmenovitém napětí je příkon 1,5W.
Pokud sériové zapojení připojíme na osminásobek jmenovitého napětí žárovek je příkon 12W.
Doplňuji:
Omlouvám se za chybičku. Při osminásobku napětí je samozřejmě 96W, to mi ulítlo těch 12W