kapka

Ještě ta Coriolisiho síla…

Je možné, aby měla vliv na šňůru od žehličky? Nebo si dělal Arygnoc v jedné nedávné diskusi legraci?

Nejlepší odpověď
led

Zistíte si to podľa smeru skrúcania divokej šnúry (nepotrebujete ani GPS)
podľa toho na severnej pologuli sa šnúra skrúca doprava a na južnej doľava 😁

Další odpovědi
arygnoc

je to fakt, žádná sranda.

led

Trochu vážnejšie.
Zehličková šnúra je zložena zo zväzku kovových laniek elektrických vodičov. Tieto lanká sú skrútené zasa do jedného zväzku. Teda ide o dvojité skrútenie jedným smerom. Tu sa prejaví tzv. pamäťový efekt materiálu, ktorý sa snaží zachovať svoj pôvodný tvar. Preto ak po skončení žehlenia zmotáte šnúru (nie v pôvodnom smerovaní skrútenia), tá pamäť sa snaží prekonať vami daný tvar.
Podľa dlhoročnej skúsenosti:
ak zmotám šnúru v smere skrútenia (tj.dodržím napr.krútenie vpravo) nie na tesno, tá aj po častom a dlhom používaní zachováva svoj pôvodný tvar.
PS.
Pri zmotávaní na voľno ju skrúcam v prstoch.

kapka

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Šňůra od žehličky je docela vděčné téma, co? 😁

led

aj to, ale tých tém pre nás blondýny je ešte tááák veľa… 🙂

kapka

Ba, ba. 😁
Led, podívejte na toho Arygnoce, on mě chce dostat do blázince… Dělá si srandu, že jo?

led

Neděla, on je psychyatr- nahání si klienty…

anonym

Kapko , v blazinci si vezmeme dvouluzak , ok. ? -iv-

arygnoc

nenene, žádnou srandu.
je to fakt.

i když na tu žehličku působí c. síla asi zanedbatelně.

Děkuji za vděčné téma.