Avatar uživatele
mosoj

Ještě jednou . Prosím o matematické zdůvodnění.

6:2(1+2)= 9 proč ne 6/2(1+2)=1
(6:2)(2+1)=9 považuji za správné, ale tak to zadané není
6:(2(1+2))= 1 toto také považuji za správné

Pokud je to tak. Prosím o matematické zdůvodnění.
Zlomek je naznačené dělení. Místo : lze psát zlomkovou čáru. Podle jaké dnes platné matematické poučky nelze
zahrnout vše co je za : do jmenovatele zlomku, když to není naznačeno závorkami.

Doplňuji:
Když píši / myslím tím zlomkovou čáru se všemi dopady. Co je před je čitatel a co je za je jmenovatel, pokud to není závorkami naznačeno jinak.
Pro výsledek 9 je to buďto zadané špatně, nebo platí nějaká matematická poučka, kterou jsem již zapoměl.
Jenom podotýkám, že v odborných kruzích se výpočty zadávají ve zlomkovém tvaru a zde nemůže dojít k nedorozumění.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, Andělé, pokazdejinak před 4446 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
WeeBear

Mosoji, koukněte se ještě zde http://img.jan­forman.com/ghhrs08­dy.jpg

Nehádají v této věci jenom obyčejní lidé, ale i profesoři, kteří matematiku učí. Dost můžeme polemizovat o tom, jestli má násobení přednost před dělením, či se počítá při násobení i dělení vedle sebe zleva doprava. Nejsme v tom úplně sami.

Přikládám „úžasný“ obrázek. 🙂
http://www.au­mojekoule.eu/fo­togalerie/nej­novejsi/detail/18475/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pokazdejinak

WeeBear – tak ten obrázek je naprosto úžasný, koukám, že se tu dohadujeme naprosto zbytečně :)
za sebe jen dodám, že i zlomkovou čáru / beru prostě jako děleno, mám to tak na numerické klávesnici :) a vzhledem k tomu, že násobení nemá přednost před dělením, je výsledek 9

a taky mám pro vás nějaký odkaz, zkuste si pro zábavu propočítat nějaké jiné příklady:
http://www.zsdo­brichovice.cz/u­koly/matika/tes­ty/testy.php?go=m8_01

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Honza55

6:2×(1+2) = 6:2×3 = 3×3 = 9
Výsledek je 9, neboť:

  1. provedu závorku, neboť má přednost…1+2=3,
  2. ve výrazu 6:2×3 je již pouze násobení a dělení, což jsou početní výkony z hlediska přednosti na stejné úrovni, a proto postupuji ve výpočtu zleva doprava, to jest nejprve musím provést dělení a pak teprve násobení.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Teinka

Zkoušela jsem to počítat na kalkulačce..když zadáš do kalkulačky výraz 6:2(1+3) výsledkem bude jednička, ale pokud zadáš do kalkulačky 6:2×(1+2) tak vyjde 9. 9 je v tomto příkladě správně..6:2×3→vys­kytuje se zde násobení i dělení..obojí má stejnou hodnotu a proto při výpočtu postupuji zleva doprava, takže → 6:2 = 3, 3×3 = 9→konečný výsledek.

před 4302 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

WeeBear: Problém je, že to převedení na zlomek v Tvém odkazu je nesmyslné.

6:2(1+2) převést na 6/2 × 2(1+2)/2 je nesmysl

buďto převedu výraz na zlomek
pak to bude 6/2(1+2)=1

pokud to bude napsané (6:2) x (1+2)
tak to bude 6/2 × 1+2/1 = 9 tak to ale napsané není !!

Pokud to spočtu obecně podle algebraických pravidel, vychází také ta 1 ve výsledku.
Aby to vyšlo 9 musí tam ta závorka u (6:2)
být.

před 4446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

No,,konečně se tu řeší něco, co má hlavu a patu,, 😁
Ráda bych se zapojila, ale víme, jak jsem na tom s matematikou,,:-)

před 4446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

pokazdejinak: Nepovažuji toto za hádání načež za zbytečné.

před 4446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pokazdejinak

já jsem nepoužila slovo hádáme, protože se zde pouze přátelsky dohadujeme, abychom se dobrali kýženého výsledku :) ale nikam to nevede… ;)

před 4446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
WeeBear

Mám dojem, že se nikam nedobereme, když se budeme stále dohadovat o dvou číslech. Jen si dovolím poznamenat, že jestli je to tak, jak píše mosoj, tak do školy chodím naprosto zbytečně, protože právě převádění na zlomky bereme už delší dobu, stále znovu a dokola a převést to dle našich osnov lze.

No nic, toť můj poslední příspěvek k tomuto tématu. Tak na shledanou u jiných otázek, či diskuzí! 🙂

před 4446 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek