VladushQa13

Jestě jedna věc.Na slunci je kyslik?někdo mi rikal ze neni,tak jak muze Slunce horet?bez kysliku nemuze nic horet ne?

Nejlepší odpověď
Lucijej

To proto, že Slunce ve skutečnosti nehoří, ale probíhají v něm termonukleární reakce a tím „hořením“ se to pouze zjednodušuje.

V různých pojednáních o Slunci nebo o hvězdách se běžně dočtete, že ve Slunci hoří vodík, či dokonce že tam hoří vodík na helium.Co je to za nesmysl? To se nám chce namluvit, že hořením, neboli prudkou oxidací, lze vodík změnit na helium? Nesmysl to není, spíše malé nedorozumění či drobná krádež.Autoři těchto tvrzení si tu totiž bez dovolení vypůjčili terminologický arsenál, jímž běžně disponují chemici, hasiči a přátelé táborových ohňů.V astrono­mických textech v případě hoření vodíku nejde o chemické reakce, ale o reakce termonukleární, reakce, které neprobíhají na úrovni atomů, ale na úrovni samotných jader.
Pokud se tedy dočtete třeba o tom, že ,,v centru Slunce se hromadí helium, jakožto popel po jaderném hoření vodíku", vězte, že se jedná o odbornickou hantýrku, která se tak trochu podobá myslivecké latině.Kdybychom se chtěli vyjadřovat na výsost rigorozně, museli bychom říci: ,,V centrálních oblastech Slunce vzrůstá abundance jader helia, jež jsou finálním produktem exogenní termonukleární syntézy jader vodíku". Pěkné, což? Jen poněkud nesrozumitelné a rozvleklé…
http://superves­mir.blog.cz/1111/poc-rikame-ze-ve-slunci-hori-vodik

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakto-ze-hori-slunce

Další odpovědi
badisko

Složení Slunce

Složení Slunce v procentech počtu atomůprvek vodík hélium kyslík uhlík dusík neon železo křemík hořčík síra ostatní
podíl v % 92,1 7,8 0,061 0,030 0,0084 0,0076 0,0037 0,0031 0,0024 0,0015 0,0015

V hmotnostních poměrech je Slunce složeno ze zhruba ¾ vodíku a ¼ hélia.
Doplňuji:
tabulka se uplne rozhodila mrkni do zdraoje ..;)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slun­ce

Dochy

Nejsem si jist. Trocha ho tam asi bude. Ale na slunci není nic spalováno klasicky, slunce je prohříváno termonukleární reakcí (slučují se atomy vodíku na helium, kyslík v tom nemá žádnou funkci)

Déle i bez kyslíku je možné chemické hoření. Sodík hoří i na vodě (ale tam si bere kyslík z vody). Dále například v raketové technice bývá kyslík nahrazován jinými látkami. Jako okysličovadlo mohou sloužit například dusíkaté látky. Součástí střelného prachu je ledek jako okysličovadlo (jako palivo je síra a dřevěné uhlí)

beer

Jen doplním Dochy názorně:
http://galaxi­e.web2001.cz/hvez­dy/termonukle­arni_reakce.html

Emefej

Na slunci nic nehoří, probíhá tam termonukleární reakce. A k hoření není kyslík nezbytný, např. řada látek krásně hoří ve fluoru nebo chloru.