Pavel1212

Ještě jedna rada ohledně paralelního zapojení rezistorů – příklad 🙂

Dvěma paralelně spojenými větvemi el. proudu o odborech 5 ohmů a 3 ohmy prochází celkový proud 1,2 A. Já potřebuji určit jaký proud prochází každou z větví a na jaké napětí jsou připojeny?

Nevím si pořádně rady ani s tím zadáním příkladu. Jak mám vlastně určit jaký proud prochází každou z větví, když nemám určené napětí? :-O

Můj mozek to nechápe. Díky za radu 🙂

Nejlepší odpověď
mosoj

Nejdříve si vypočti si napětí !!

Stačí jenom ohmův zákon a výpočet odporu pro paraelní řazení odporů.

  1. Máš paraelně spojené odpory 5 a 3 ohmy.
  2. Výsledný odpor je (5×3) / 5+3 = 1,875
  3. Znáš celkový proud 1,2 A
  4. Vypočteš si napětí z ohmova zákona U = I x R = 1,2 × 1,875 = 2,25 V
  5. Nyní si podle ohmova zákona můžeš již spočítat proud tekoucí v jednotlivých větvích.
  1. 1. větev I = U /R = 2,25/3 = 0,75 A
  2. 2. větev I = U /R = 2,25/5 = 0,45 A

Zkouška 0,75 + 0,45 = 1,2 A !!!!!!

Další odpovědi
Michal Kole

Proud se v uzlu rozvětví podle odporů.

Čím menší rezistor tím větší proud

Hlada

Spočítáš odpor větví jako paralelní kombinaci odporů a výsledný odpor dosadíš do Ohmova zákona. U=2,25V