Avatar uživatele
pusinka50

Ještě dnes létají světlušky?

Doplňuji:
Já je právě neviděla už spoustu let. I když jsem přes léto 3 měsíce na chalupě a večer po setmění chodím na dvůr kouřit a koukám na hvězdnou oblohu, nevidím žádné světlušky. Vážně je vidíte?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, hanny 2, gagaga, marci1, Lordcruss před 3784 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Létají. Vidět je můžete od června do září, nejvíce v červenci a srpnu, kdy se páří.
Doplňuji:
Světlušky dávají přednost vlhčím místům s bujnou vegetací. Protože těchto míst v přírodě ubývá, létá dnes i méně světlušek, nežli dříve. Nesvědčí jim ani silné umělé osvětlení. ☹

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
beer

Pamatuji, že v době mého dětství bývaly leckde, i na mezích podél silnic a třeba mezi poli.
Dnes je najdeš většinou jen v krajině méně dotčené lidskou činností a jsou stále ještě lokality kde je jich poměrně dost, jinde ale zcela chybí.
Zkušenost
Doplňuji:
Nejznámějším a nejhojnějším druhem je Lamprohiza splendidula – svítilka třpytivá, která má navíc ráda vlhčí biotopy
http://www.bi­olib.cz/cz/for­msearch/?acti­on=execute&se­archarea=2&strin­g=světluška

Upravil/a: beer

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Dnes už ne, je na ně zima. Až zase v létě je můžeš vidět

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

U nás na chalupě jich v létě bývá spousta.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Světlušky jsem taky neviděla už dlouho, teď ani nejsou, ale komárů je pořád dost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

Svetlušky (svätojánska muška) sú v Európe široko rozšírené, ale nie sú až také časté. Môžme ich nájsť hlavne na lúkach a okrajoch lesov. Ich doba lietania je od júna do septembra.

Hlavný výskyt dospelých jedincov, teda obdobie párenia, je v strednej Európe júl a august. V teplých letných mesiacoch svietia samičky pri dostatočnej tme asi od 22 hod do 01 hod.
Doplňuji:
ešte doplním:

lietajú iba samce, samičky ale svietia (v tráve) tiež.

Upravil/a: arygnoc

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano, světlušky létají.Bydlím na vesnici a okna z obýváku jsou na zahradu, takže tam zatemnění nedáváme.A v létě při dívání na televizi jsou každou chvíli vidět oknem, jak venku létají a svítí.Dříve jsme si mysleli, že to jsou jiskry z nějakého ohýnku, dneska už víme, že to jsou světlušky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

napadají mě min. dva důvody, proč je nevidíš:

  1. když vnímáš požitek z cíga, nevnímáš tolik své okolí
  2. světlušky nelétají v cigaretovém kouři

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

ad zjentek: kouřím na prahu u dveří a dvorek je poměrně rozlehlý, tak opravdu jim nemůže vadit cigaretový kouř. A nesoustředím se jen na cigáro…

před 3784 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

správně jsi to pochopila ,) ..no, kdyby jsi s tím přeci jen chtěla něco udělat, rozhodně bys tím nepomohla mi. Nemáš pravdu pouze v tom, že jim ten kouř třeba na 100m od zápraží nevadí.

před 3783 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek