pusinka50

Ještě dnes létají světlušky?

Doplňuji:
Já je právě neviděla už spoustu let. I když jsem přes léto 3 měsíce na chalupě a večer po setmění chodím na dvůr kouřit a koukám na hvězdnou oblohu, nevidím žádné světlušky. Vážně je vidíte?

Nejlepší odpověď
marci1

Létají. Vidět je můžete od června do září, nejvíce v červenci a srpnu, kdy se páří.
Doplňuji:
Světlušky dávají přednost vlhčím místům s bujnou vegetací. Protože těchto míst v přírodě ubývá, létá dnes i méně světlušek, nežli dříve. Nesvědčí jim ani silné umělé osvětlení. ☹

Další odpovědi
beer

Pamatuji, že v době mého dětství bývaly leckde, i na mezích podél silnic a třeba mezi poli.
Dnes je najdeš většinou jen v krajině méně dotčené lidskou činností a jsou stále ještě lokality kde je jich poměrně dost, jinde ale zcela chybí.
Zkušenost
Doplňuji:
Nejznámějším a nejhojnějším druhem je Lamprohiza splendidula – svítilka třpytivá, která má navíc ráda vlhčí biotopy
http://www.bi­olib.cz/cz/for­msearch/?acti­on=execute&se­archarea=2&strin­g=světluška

Drap

Dnes už ne, je na ně zima. Až zase v létě je můžeš vidět

Rocker

U nás na chalupě jich v létě bývá spousta.

anonym

Světlušky jsem taky neviděla už dlouho, teď ani nejsou, ale komárů je pořád dost.

arygnoc

Svetlušky (svätojánska muška) sú v Európe široko rozšírené, ale nie sú až také časté. Môžme ich nájsť hlavne na lúkach a okrajoch lesov. Ich doba lietania je od júna do septembra.

Hlavný výskyt dospelých jedincov, teda obdobie párenia, je v strednej Európe júl a august. V teplých letných mesiacoch svietia samičky pri dostatočnej tme asi od 22 hod do 01 hod.
Doplňuji:
ešte doplním:

lietajú iba samce, samičky ale svietia (v tráve) tiež.

anonym

Ano, světlušky létají.Bydlím na vesnici a okna z obýváku jsou na zahradu, takže tam zatemnění nedáváme.A v létě při dívání na televizi jsou každou chvíli vidět oknem, jak venku létají a svítí.Dříve jsme si mysleli, že to jsou jiskry z nějakého ohýnku, dneska už víme, že to jsou světlušky.

zjentek

napadají mě min. dva důvody, proč je nevidíš:

  1. když vnímáš požitek z cíga, nevnímáš tolik své okolí
  2. světlušky nelétají v cigaretovém kouři

pusinka50

ad zjentek: kouřím na prahu u dveří a dvorek je poměrně rozlehlý, tak opravdu jim nemůže vadit cigaretový kouř. A nesoustředím se jen na cigáro…

zjentek

správně jsi to pochopila ,) ..no, kdyby jsi s tím přeci jen chtěla něco udělat, rozhodně bys tím nepomohla mi. Nemáš pravdu pouze v tom, že jim ten kouř třeba na 100m od zápraží nevadí.