bolak

Jektože je Labe středního rodu, když všechny ostatní řeky jsou rodu ženskýho?

V čem je jeho výjimečnost? Mže je přece taky TA Mže, 2.pád bez Mže, takže by klidně mohlo bejt TA Labe, bez TÉ Labe (růže bez růže), navíc v němčině, ze který jsme to převzali, je Labe rodu ženskýho, takže kdo to takhle zpitvořil?

Nejlepší odpověď
Damiana

Nikdy jsem se nad tím nepozastavovala, ale mě se Ta tvoje Labe líbí nějak víc. Našla jsem něco o historii, ale také to není úplně jasné, proč je to tak „obojetné“.
Jméno dali řece snad Keltové, kteří její povodí (včetně českého území) obývali ve starověku. Původní keltské slovo (snad ‚elb‘) znamenalo prostě „(velká) řeka“ a objevuje se v názvech mnoha řek ve Švédsku (älv v Ume älv, Lule älv, Pite älv atd.). Podle některých pramenů má jméno původ v indo-evropském základu, znamenajícím bílý, světlý, čistý. V antických pramenech se řeka zmiňuje jako Albis ve významu bílý, světlý, čistý. České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba pomocí přesmyčky. Labe je označováno za jedinou českou řeku, jejíž název není v ženském rodě.
Zajímavé, až mi z toho dLabe.:-)

Další odpovědi
annas

Damiana vysvětlila původ, proto jen něco k rodu.

Ve staročeštině bylo to Labe i ta Labe. Ale užíval se ženský rod.

Germánská Alba (dnes Elbe) se pozměnila na slovanskou Olbu a poté na Labie = Labí nebo Labě = Labe přičemž se v 17. století se začal užívat jen rod střední. . Česká podoba je doložena opět až v Kosmově kronice. – ta Labe.

V němčně je die Elbe – ženský rod – takže zřejmě po Bílé hoře (germanizace) snaha o odlišnost, tudíž návrat ke staročeštině. Řeka přece pramení na našem území …
Doplňuji:

Bolak se pt na rozdílnost rodu, takže Bolakovi přidám další podrobnosti …

Damiana čerpala z Wikipedie, v níž se objevily základní iinformce. Ani stručné informace z Historické mluvnice mě neuspokojily. . Našla jsem víc v časopise Naše řeč.

Je známo a zcela nepochybné, že jméno Labe je předslovanské: je řeckými a římskými spisovateli doloženo (jako ’Αλβις,’’Αλβιος, Albis) dávno před tím, než se k němu Slované dostali. Pramenem podob řeckolatinských i slovanských je germánské Albi, 2. p. — (což znamená „bílou řeku“, Bělou; srov. latinské „albus“, bílý). Způsob, jakým byl přejat základ tohoto slova, je jasný; Alb- bylo přejato jako Olb- a měnilo se dále t. zv. metathesí v Lab- (stejně je „labuť“ z „olb-“, „laň“ z „oln-“, „rámě“ z „orm-“ atd.).

Méně zřetelné je však zakončení. V starší češtině (do XVII. st.) je vedle neutra Labe také femininum Labě: „nos expertes fere labe bydlíme u samé Labě“ [= my téměř prostí hanby…] říká píseň litoměřických studentů z XV. století. Lužická srbština má neutrum Łobjo, polština femininum Łaba. Švédský slavista R. Ekblom, který se otázkou slovanské metathese velmi pronikavě zabýval, upozorňuje (Zeitschrift für slavische Philologie XVII, 31—34), že nemůžeme vycházet z původního tvaru dvojslabičného, neboť bychom pak musili míti délku v první slabice: Lábe (jako je v rámě, rádlo).

Původní podoba slovanská byla tedy trojslabičná, La-b’-ji (to se shoduje dobře s germánským Al-bi-iaz); z toho vzniklo české (nedoložené) Labí (podle vzoru „paní“). Brzy však nastal přechod ke vzoru „duše“ tak, jako v historické době opustilo vzor „paní“ slovo rolí, laní, lodí.

Takže odklon od germánského Die Elbe k stč. to Labe..

Děda Louda

Asi ti vypadl takový Dunaj nebo Rýn, Váh, Laborec, Dunajec a další, jejichž názvy taky nejsou ženského rodu.
Ď.L. od Botiče (i když ten moc jako řeka nevypadá).

anonym

prostě se zeptej jako se ptaj žáci na prvním stupni není to tak složité podle mě 🙂 prostě TO Labe TA Mše. nic za tím nehledej zbytečně, prostě to tak je, smiř se stím 🙂

FIXXX98

Vždiť je to jasný. Bolak skus si to ve všech pádových otázkách a vyjde ti že jedna je vždicky blbě.

Př: 1pád kdo co TA Labe (vzor-růže)
TO Labe (vzor-moře)

7pád s kým čím s TOU Labí (vzor-růže) už dle výslovnosti to nejde.
TÍM Labem (vzor-moře) to už zní líp.

briketka10

a bolaku on ten Bedy má vlastně taky VYMALOVÁNO
místo vytapetováno, jemu taky zmizla odpověď a kdo
ji smáz to ty ?? těma hráběma jó ??

bolak

jasný no, já mám velký hrábě :)) ale podívej se titusova neodpověď se vrátila, tu sem mazal taky :)

briketka10

hele a ted musím přidat názor, protože má
odpověď byla smazaná která „K…A“ to má na
svědomí nevím, ale pěkně mě to tu už nebaví
to si asi nahání body, že maže, nebo proč to
dělá !!

bolak

doufám že ta kurva nejsem já :)) já si totiž všim pár neodpovědí který axl vopalcoval, tak sem je pro bezpečí ostatních odsunul mimo hrací plochu, ale tu tvojí sem tam myslím nechal…jedině že bych se překouk a ujela mi ruka ;)

briketka10

víš kerá to byla ?? a vopravdu ti neujela ruka ??
byla to přiblibližně tahle :o)
co no, že mě to taky zajímá, jsem z Pardubic :)
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Nebd9yora­ac

bolak

já to bral hráběma, takže to šlo pryč všechno najednou, ale tvoji sem myslim fakt nemazal :) ale vlasy do vohně za to dát nemůžu…

briketka10

bane takle nevypadá he..

briketka10

to se moc zlobím ale fákt !! posílám ti nasranýho
Ufíka
http://www.kocky-online.cz/galle­ry/d/61941-2/Sn__mek+085.jpg

bolak

vypadá trochu jako Jennifer > http://wicked­horrorblog.blog­spot.cz/2011/07/­masters-of-horror-underrated-great-show.html

bolak

moje oblíbená horová postava, jen abys věděla, ale ta si s kočkama moc nerozumí…

briketka10

brekeke..ta je ale hnusná, jako vlkodlak..
a hele na Mazala :))
http://www.gre­luche.info/pre­nom/dessins/co­loriage-Mazal.gif

bolak

pro oblíbence PA: Takhle, abyste to pochopili, já sem v tomhle, myslím si docela tolerantní, mažu tak 2 příspěvky do měsíce. Odpovědí který neobsahujou odpovědi už si pomalu ani nevšímám, na to už sem si zvyknul, když nějaká taková odpověď nejen že neobsahuje odpověď, ale navíc se do někoho z uživatelů naváží, tak i to většinou přecházím, když u ní ale přibydou palce z pomsty Dr.Axla, které takovou odpověď označí jako užitečnou, tak už to pryč musí, to snad sami uznáte že taková neodpověď sem nepatří. Podněcuje to hádky, a sám admin mě kdysi požádal, abych nepodněcoval, takže jsem musel zakročit… pro dobro poradny!! :))

briketka10

víš co já už ti nebudu odpovídat dobrou :(

bolak

:))

bolak

kde je ten roundup když ho člověk potřebuje, 4 příspěvky a jediná Damiana k věci..

styďte se!!! poradně kvůli vám klesá úroveň, tady je to černý na bílým, údaje který mi poskytnul sám admin z jeho záložního floppydisku > http://img.pic­tureup.cz/13022013­/214c396589bed­f827c58b87066b531c445588­416.png

briketka10

hele nehádejte se kucíí, lepší je malovat než tapetovat !!
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=PbYfDohLb2I

bolak

Bedy: neaxluj :)

vagra

:)

Bedy

bolak: netapetuj :)