BENYTA

Jedna teoretická – pár se chce vzít – jeden z nich má dluhy sjednané v minulosti. A ?

A co bude,když ten s dluhy bude mít např.autoneho­du,spáchá sebevraždu,či zemře úplně normálně…? Nic jiného mě nenapadá…omlouvám se za morbidnost – ZDĚDÍ ty dluhy zákonný manžel/manžel­ka,který/á je v dědictví v tzv.první řadě?
A co předmanželská smlouva,lze to jí vyřešit?
Předem děkuji za fundované reakce.

Nejlepší odpověď
gecco

Jen dodám – takovouto (předmanželskou) smlouvu je nutné zapsat do veřejného rejstříku smluv – jinak není pro třetí strany (věřitele, exekutora…) směrodatná, nemusí si jí ´všímat´…!
Doplňuji:
Kruciš, odkaz jsem nevložil – https://portal­.gov.cz/portal/rej­striky/data/10013/ …
😉

Další odpovědi
Drap

Ano, lze to řešit předmanželskou smlouvou. V případě dědictví je manželka a děti na prvním místě. Pokud bude dědit, dědí pasiva i aktiva.

ivzez

Předmanželskou smlouvou nelze vyřešit dluhy.

Exekutor může SJM exekuovat i pro dluhy jenom jednoho z manželů, přestože dluhy vznikly ještě před uzavřením manželství. Exekuci nelze zastavit, soudním zúžením SJM, sjednáním opdděleného majetku ani odklad vzniku SJM ke dni zániku manželství.

Doporučuji vedle NOZ dobře pročíst exekutorský a správní řád.
Doplňuji:
Jediný rozumný postup (postup chránící partnera/partnerku) je podle
mne uzavření sňatku až po úhradě dluhů nebo po skončeném oddlužení.

Analníkolík

Dluhy nebrat !!!!!

Pepa25

Plně podepisuju ivzez. Všechny poradny jsou plné varování praktiků před sňatky se zadluženými, např. http://forum.me­sec.cz/index.php?to­pic=5890.msg30489