dob.anet

Jedná se o paronomázii?

slovo zabouchat a ostatní od něj podobná

Zabouchej mi na vrata.
Dneska je zabouchnutej kdekdo, pane, ovšem když se zabouchnou vrata, tak je to teda rána!
Zabouchej mi na ně pořádně!
To jsem vám jednou pořádně bouchal a bouchal, až jsem to zbouchal.
Koukej mi zabouchat!
Teď mám zbouchat pána?!

Nejlepší odpověď
annas

Uvažujete správně, protože paronomázie je nahromadění několika slov odvozených od téhož kmene.
Doplňuji:
Ad arygnoc,
česká literární věda např. Teorie literatury od Karla Olivy, uvádí, že paronomázie se týká se týká opakování slov, která jsou odvozená od stejného kmene.

Vy sice českýmk odborným učebnicím, slovníkům a vyhláškám nevěříte, ale pro ostatní je možné ověřit nejen v učebnici Literatura v kostce pro SŠ od Marie Sochrové.

„paronomázie = nahromadění slov odvozených od téhož kmene“ .

http://www.frag­ment.cz/pictu­re/shop/cz/zbo­zi/ebo_ukazky/li­teratura-v-kostce-pro-ss-ukazka-ebo-000197-01-.pdf

Je jasné, že kmen je část slova, která zbude po oddělení koncovky – může se rovnat i kořeni tj. části slova, která je společná všem příbuzným slovům.

víc diskuse

Další odpovědi
arygnoc

áno, hromadenie podobne znejúcich slov (i významovo rôznych či od rôzneho základu) sa nazýva paronomázia.

;-Q
Doplňuji:
ann

ja sa s vami nehádam.

vychádzam z dostupných prameňov na internete (čo samozrejme neznamená, že to je pravda):

[Řečtina], rétorická a stylistická figura, zpravidla slovní hříčka, spočívající v záměrném spojení dvou nebo více zvukově shodných či podobných slov, bez ohledu na významovou příbuznost, za účelem vyvolání vedlejších významů a významových asociací (V. Nezval: . . . jak zvoní zvonek zvoníků).
( http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&s_lan­g=2&id_desc=70685 )

stylistická básnická figura spočívající v hromadění podobně znějících slov
( http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/pa­ronomazie-paronomasie )

stylistická básnická figura spočívající v hromadění podobně znějících slov
( https://www.online-slovnik.cz/slovnik-cizich-slov/paronomazie )

stylistická básnická figura spočívající v hromadění podobně znějících slov
( http://www.slovnik-cizich-slov.net/paro­nomazie-paronomasie/ )

stylistická básnická figura spočívající v hromadění podobně znějících slov
( http://cozname­na.cz/paronoma­zie )

;-Q

annas

Ad Arygnoc, to, co uvádíte,, nejsou zdroje, které jsou ověřené. Jako obvyckle zpochybňujete autory jazykových učebnic.
Marnost, marnost, marnost.

arygnoc

dám si pozor, budem nezvala pokladať za blbca.

;-Q

annas

Je třeba si uvědomit, že všechna Nezvalova slova jsou odvozená od stejného kmene (kořene).

Zvonit – zvonek – zvoník. Takže to potvrzuje definici z literání vědy.

arygnoc

podobne i autorov slovníkov cudzích slov, vťítane tých papierových – námatkou mám po ruke ibaSlovník cizích slov (ISBN 80–7309–347–2), zpracoval kolektiv autorů Encyklopedický dům s. r. o., str 254:

paronomázie, paronomasie – stylistická básnická figura spočívající v hromadění podobně znějících slov

chcete aj foto z dotyčného slovníka idiotov?

;-Q

annas

Z nikoho nedělám idioty, to jsem netvrdila. Věřím českým jazykovým a literárním zdrojům, konkrétně v tomto případě učebnicím.

Vy jste měl nazval primitev

annas

Poslední větu jsem omylem nesmazala, posunula se dolů. Je vidět, že je nedokončená.

Chtěla jsem najít přesnou citaci – šlo o dvě moje odpovědi z homeopatie. Ale uvědomila jsem si, že je to zbytečné.

arygnoc

to ste si ma s niekým splietla, ja ľuďom nenadávam.

len ma prekvapuje, že jeden prameä dávate nad viac prameňov.

nedalo mi to:
zahraničné pramene:

1.
the use of a word in different senses or the use of words similar in sound to achieve a specific effect, as humor or a dual meaning; punning.
2.
a pun.
( http://dictio­nary.reference­.com/browse/pa­ronomasia )

pun, also called paronomasia, a humorous use of a word in such a way as to suggest different meanings or applications, or a play on words
( http://www.bri­tannica.com/EB­checked/topic/483401/p­un )

a iné, ktoré si isto rada dohľadáte, slovenské radšej ani neuvádzam, verím, že encyklopedia britannica možno má pre vás nejakú váhu.

;-Q

annas

„len ma prekvapuje, že jeden prameä dávate nad viac prameňov.“

Zajímavé, že jste na to nebral zřetel u nedávné otázky.