atlas

Jedná se o glutaman sodný, nebo ne?

Je tu někdo zkušený, kdo se vyzná v této v problematice? Konkrétně mi jde o to o, zda názvy jako sojový hydrolizát,či sojový extrakt a podobně jsou glutaman sodný či ne.

Hledala jsem na internetu a vůbec z toho nejsem moudrá. Každý píše něco jiného.
někde píší,že je to trik prodejců, jak lidi oblafnout, že jsou to krycí názvy glutamanu sodného.

Jinde píší,že je to hloupost,že sojový hydrolizát,kvas­nicový extrakt apod. sice obsahují glutaman,ale přírodní a ve velmi malém množství. akže je to vlastně přírodní bez glutamanu.

Jinde zase píší, že sojový hydrolizát je špatný, ale kvasnicový extrakt nevadí..

Abych o zjednodušila, když bude ve složení bujonu kvasnicový extrakt, brát, či nebrat.
A např. v pytlíkové polévce napsáno bez přidaného glutamanu a ve složení bude sojový hydrolizát, je tam glutaman nebo ne?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Glutamát je sůl kyseliny glutamové, obvykle se připravuje synteticky. Hydrolyzáty jsou přírodní látky s vysokým obsahem glatamátů. Takže složení je téměř totožné, ale jedná se o látku vzniklou přírodním postupem.

Další odpovědi
Nuk nuk

Glutamán sodný existuje i přírodní – je to hydrolyzát kvasinek žijících původně na některých vodních řasách (laminaria japonica) , ale lze je pěstovat i na jiných plodinách obsahujících škrob. Je přírodní, takže je relativně zdravější než ten chemicky vyrobený, ale i tak by se ho mělo používat jen malé množství.
Glutamán sodný lze ale vyrobit i uměle – chemicky. Jeho použití je stejné a je levnější a dostupnější.
Sojový hydrolyzát je totéž, co glutamán sodný – v tomto případě byly kvasinky pěstovány na sóje. Zdravotní rizika jsou tedy stejná, jako u každého druhu glutamánu. Informace je spíš určena celiakům, kterým by mohl daleko více uškdit glutamán pěstovaný na pšenici.

Naopak drožďový neboli kvasnicový extrakt je něco jiného. Tady se jedná o výtažek z kvasnic (klasického pekařského droždí), které prošly fermentací. Během fermentace se vytvoří sice i nepatrné množství přírodního glutamánu, ale opravdu jen zanedbatelné.

Takže pokud si koupíte výrobek, kde je kvasnicový extrakt, ale není tam přidaný další glutamán, můžete být bez obav.