bolak

Je „Žiga“ cikánský jméno?

Nejlepší odpověď
annas

Dívala jsem se na net. V Čechách je to časté romské příjmení. Ale vypadá to,že příjmení nemá rómský původ.

1. Z historie cikánského toulavého života vyplývá, že Cikáni přejímali často i příjmení z oblasti, kde žili.

Takže si myslím, že příjmení mohli převzít ze srbchor , od slovanského žígat /žíhat), = pálit, žhnout. "Staré slovanské žiga, čo v srbch. jazyku má význam fókusa = ohnisko, oheň. " Vypadá to pravděpodobně. . Příjmení srbchor. plůvodu mají Cikáni víc.

2. České příjmení Žiga
Modlanová, Kott a SK KRuhy uvádějí původ příjmení Žiga jako slovanskou variantu příjmení od křestního jména Sigmund.

a). D. Moldavová toto příjmení uvádí jako slovanskou variantu.

„Žiga = domácí zdrobnělé příjmení z osobního jména Sigmund(Zikmund) = něm. a latinské sigú = vítězstvím -mund = ochrana“

  1. SLovenský etymologický slovník i Kottův slovník pak uvádí původ o křestniího jména Sigmund,

Další význam. v Kottově slovníku:
" žig = citoslovce k označení žduchu do čeho. Udělal do rozplameněného uhlí kyjem žig žig tak, že hned plamen vyblknul"

--
Osobně se domnívám, že cikánský Žiga souvisí s ohněm, zatímco český Žiga se Sigmundem.

Další odpovědi
Pepa25

V ČR podle www.kdejsme.cz neexistuje osoba s tímto jménem. Jako příjmení to existuje a má jej poměrně dost osob: http://www.kdej­sme.cz/prijme­ni/%C5%BDiga/hus­tota/
Domnívám se, že jde o příjmení slovenského resp. maďarsko-slovenského vzniklé ze Zsiga, což je maďarsky Zikmund. Např. ministr živ. prostředí Slovenska se jmenuje Peter Žiga.

Michalka.K

Dělala jsem chvilku na Cejlu v Brně, což je ve své podstatě romská osada :D no a na recepci se mi často objevovaly různé paní této národnosti s příjmením Žigová, takže je podle mě tohle jméno mezi nimi dost časté.

marci1

Jestli je romské, to nevím, ale původu je maďarského a pochází pravděpodobně ze jmen Zikmund nebo Sigmunt.
http://romani.uni-graz.at/rombase/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/ethn/topic­s/family-names.cs.xml