Avatar uživatele
bolak

Je „Žiga“ cikánský jméno?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, vagra, johana 56, gagaga, marci1 před 3562 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Dívala jsem se na net. V Čechách je to časté romské příjmení. Ale vypadá to,že příjmení nemá rómský původ.

1. Z historie cikánského toulavého života vyplývá, že Cikáni přejímali často i příjmení z oblasti, kde žili.

Takže si myslím, že příjmení mohli převzít ze srbchor , od slovanského žígat /žíhat), = pálit, žhnout. "Staré slovanské žiga, čo v srbch. jazyku má význam fókusa = ohnisko, oheň. " Vypadá to pravděpodobně. . Příjmení srbchor. plůvodu mají Cikáni víc.

2. České příjmení Žiga
Modlanová, Kott a SK KRuhy uvádějí původ příjmení Žiga jako slovanskou variantu příjmení od křestního jména Sigmund.

a). D. Moldavová toto příjmení uvádí jako slovanskou variantu.

„Žiga = domácí zdrobnělé příjmení z osobního jména Sigmund(Zikmund) = něm. a latinské sigú = vítězstvím -mund = ochrana“

  1. SLovenský etymologický slovník i Kottův slovník pak uvádí původ o křestniího jména Sigmund,

Další význam. v Kottově slovníku:
" žig = citoslovce k označení žduchu do čeho. Udělal do rozplameněného uhlí kyjem žig žig tak, že hned plamen vyblknul"

--
Osobně se domnívám, že cikánský Žiga souvisí s ohněm, zatímco český Žiga se Sigmundem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

V ČR podle www.kdejsme.cz neexistuje osoba s tímto jménem. Jako příjmení to existuje a má jej poměrně dost osob: http://www.kdej­sme.cz/prijme­ni/%C5%BDiga/hus­tota/
Domnívám se, že jde o příjmení slovenského resp. maďarsko-slovenského vzniklé ze Zsiga, což je maďarsky Zikmund. Např. ministr živ. prostředí Slovenska se jmenuje Peter Žiga.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Michalka.K

Dělala jsem chvilku na Cejlu v Brně, což je ve své podstatě romská osada :D no a na recepci se mi často objevovaly různé paní této národnosti s příjmením Žigová, takže je podle mě tohle jméno mezi nimi dost časté.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Jestli je romské, to nevím, ale původu je maďarského a pochází pravděpodobně ze jmen Zikmund nebo Sigmunt.
http://romani.uni-graz.at/rombase/cgi-bin/art.cgi?src=da­ta/ethn/topic­s/family-names.cs.xml

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek