postcd

Je Země stále lehčí, nebo těžší

Podobná otázka tu již byla (http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-celkova-vaha-zeme-rozumnej-vaha-zeme-vaha-flory-a-fauny-vzhledem-na-populacni-explozi-stale-stejna) já mám ale dodatečný dotaz. Pokud se váha Země zvyšuje dopadem kosmického materiálu, nesnižuje se tím, že například uhlí, dřevo měníme částečně na „plynné skupenství“, které odchází pryč, dostane se vůbec do kosmu?
Doplňuji:
ještě jsem zapoměl, jestli slunce svou energií (zářením) nějak Zemi nepřidává hmotnost..

Odpovědi
Kelt

Zajímavá otázka – platí zákon zachování hmoty i zákon zachování energie v systému. A ten systém je vesmír. Spálím uhlí – C dostanu CO2 ten je těžší, dýchají ho rostliny, vytváří kyslík, ten dýchají lidé. Ti také něco vezmou, něco přidají. Hmota je nezničitelná, tak by měla být země pořád stejně těžká. Když budu dolovat zlato, tak napřed je dole, já nemám nic, pak jsem vybral všechno zlato a v dole není nic. A množství zůstane stejné.

dudu

Vědec Hans Pettersson měřil spad kosmického prachu a z množství niklu v něm obsaženém vypočítal, že každý rok spadne na povrch Země cca 14 milionů tun kosmického prachu. To za 4,5 miliardy let odpovídá vrstvě prachu vysoké kolem 18 metrů. Jeho měření byla nepřesná z důvodu kontaminace pozemským prachem. Za pomoci družic bylo zjištěno, že čistý spad se pohybuje pouze kolem 40 000 tun ročně.

deranged

Podle fyziků z Cambridge ve vysílaní BBC je roční bilance negativní a to –50.000 tun. Je tedy lehčí. Docela bych tomu veřil.
http://gizmodo­.com/5882517/did-you-know-that-earth-is-getting-lighter-every-day

anonym

Na zem dopadají velké množství energii ze slunce ale stejně tak země energii vyzařuje .. těká to otázka. Jde o poměr stejně jako u hubnutí člověka :D
Doplňuji:
Super dokument který má logiku a říká že se země zvětšuje http://www.you­tube.com/watch?v=rv4Lp12­xuvI

postcd

V anglickém článku, na který odkazuje deranged se píše: „here's the big mass loss: about 95,000 tonnes of hydrogen and 1,600 tones of helium escape Earth every year. They are too light for gravity to keep them around, so they get lost. Gone into space.“

v češtině volně přeloženo velkou ztrátu hmotnosti Země je 95 000 tun vodíku a 1600 tun helia opouští Zemi každý rok. Tyto prvky jsou příliš lehké na to, aby je gravitace udržela, proto unikají do Kosmu.