smutnydrak

Je Země kulatá?

Nejlepší odpověď
anonym

zeptej te se Leráka

Další odpovědi
rynek878

Kulatost Země (stejně jako jiných planet, Slunce i Měsíce) je dána vlastnostmi gravitační síly, která působí centrálně kolem těžiště a má sférickou symetrii. Tvar dokonalé koule je však narušen. Lepším přiblížením skutečnosti je rotační elipsoid s malou excentricitou. Vzdálenost pólů je přibližně o 43 km menší, než střední průměr rovníku. To je způsobeno rotací Země kolem své osy, která způsobuje odstředivou sílu. Ta směřuje od osy rotace a vektorově se skládá s gravitační silou, z čehož plyne, že na pólech je největší tíhové zrychlení a na rovníku nejmenší. Rovnoběžky jsou tedy kružnice, zatímco poledníky jsou elipsy s malou výstředností. Skutečný tvar je ještě složitější a pro jeho matematický popis se užívá pojem geoid.

více link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zem%C4%9B

Miroslavst

Není kulatá.

cukrar

uf… je internet?
Jedná se o nedokonalou kouli s poloměrem 6378 km, uprostřed se nachází malé
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zem%C4%9B

Retko

Neznalymu cloveku bych rekl, ze ano, je kulata.

Znalci vsak budou potrebovat tohle:

Kulatost Země (stejně jako jiných planet, Slunce i Měsíce) je dána vlastnostmi gravitační síly, která působí centrálně kolem těžiště a má sférickou symetrii. Tvar dokonalé koule je však narušen. Lepším přiblížením skutečnosti je rotační elipsoid s malou excentricitou. Vzdálenost pólů je přibližně o 43 km menší, než střední průměr rovníku. To je způsobeno rotací Země kolem své osy, která způsobuje odstředivou sílu. Ta směřuje od osy rotace a vektorově se skládá s gravitační silou, z čehož plyne, že na pólech je největší tíhové zrychlení a na rovníku nejmenší. Rovnoběžky jsou tedy kružnice, zatímco poledníky jsou elipsy s malou výstředností. Skutečný tvar je ještě složitější a pro jeho matematický popis se užívá pojem geoid.

Jahoda

Ano. 🙂
Doplňuji:
Tak úplně kulatá není, to je jasné. Myslela jsem si, že si myslíte, že je třeba hranatá atd. Do podrobna jsem to nerozváděla.

Mili @

ne 🙂

SinceX

Ne, je to elipsoid, stalo se to po nárazu meteoritu před 25 mil. lety tuším někde v Mexiku..

elektrikář

Krásně se to pozoruje na mořském pobřeží na připlouvající lodi.

Chandler

JE HRANATÁ