Ignác

Je ze zákona přípustná sebeobrana, když bráním jinou osobu, například potomka proti napadení ?

Nebo musí být utok veden jen na moji osobu aby byla souden uznána přimeřená sebeobrana ?

Nejlepší odpověď
gecco

Jsou dvě možnosti:

  1. nutná obrana
  2. krajní nouze

V obou případech platí, cituji: „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.“
Podle a) a b) se pak liší vyloučení tohoto ustanovení*).
Takže nemusíš bránit jen sebe či osobu sobě blízkou, ale i jiný „zákonem chráněný“ zájem (dokonce i věc).
___
*) počti si aspoň výcuc – http://is.muni­.cz/do/rect/el/es­tud/fsps/ps11/se­beob/web/pages/prav­ni_aspekty.html

Další odpovědi
anonym

Tak když je ti jasný, že ti jdou po dítěti, musíš ho bránit, přece se nebudeš jen dívat, takže asi ano. Teda podle mě…

setapouch

Odpověď gecco není úplně přesná. Nutnou obranu řeší § 29 trestního zákoníku (v předchozí úpravě § 13) a jde o čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající ÚTOK na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

Krajní nouze (§ 28, dříve §14) je ustanovení pro odvracení NEBEZPEČÍ. Útok je vědomý akt agrese člověka (ovšem třeba i za použití ovládaného zvířete), nebezpečí je např. samotný útok zvířete bez dozoru nebo třeba požár.

V obou případech je možné chránit život, zdraví i majetek svůj i třetích stran (vč. naprosto cizích lidí). Vyloučení krajní nouze, resp. nutné obrany, je popsáno v odst. 2 příslušného paragrafu, obecně v případě, že jednáš nepřiměřeně.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/tres­tni-zakonik/cast-1-hlava-3-paragraf-29