Bronzový

Je zbytečné skladovat staré dokumenty?

Řekl jsem si, že kompletně přeberu všechny dokumenty, co mám doma a chci se zeptat, jestli můžu vyhodit všechny papíry o minulé pojistce. Nyní mám novou pojistku od České pojišťovny. Jsou mi ještě k něčemu papíry od té minulé (jiné), když už neplatí?
Dále jsem našel technické prohlídky a emise od roku 2010 až do teď. Mám si nechat všechny, nebo si mám nechat jen tu poslední a zbytek vyhodit?
A ještě mám nějaké doklady o placení na úřadě (za občanku, řidičák).

Vím, že někdo to skladuje třeba 5 nebo 10 let, ale já to skladovat, pokud to není nutné, nechci.

Doplňuji:
Platí to samé i pro pracovní smlouvy, ve kterých např. není uvedeno nic o mlčenlivosti?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pracovní smlouvy a vše co se týká mzdy a zaměstnání je záhodno archivovat až do důchodu.
V dnešním bordelu mohou sloužit jako prokázaní sociálního pojištění.

Další odpovědi:

Stříbrný

Nechávám to v šupliku rok, dva, ale tady o tom píší víc:
http://finance.idnes.cz/…
ještě třeba tady:
http://www.penize.cz/…!

Zlatý

Skladovanie starých dokumentov je rozdielné či ide o fyzickú osobu, alebo podnikateľa.
Dlžku skladovania starých dokumntov pre podnikateľov určuje zákon.
Pre fyzické osoby dokumenty pre krátko dobú a strednedobú platnosť sa skladujú pre potreby ich dokladovania v čase ich aktívnej platnosti a v čase porebnom na spätné dokladovanie. Potom už záleží na zberateľovi týchto dokladov ich individuálny vzťah k nim.
Doklady o práci, vzdelaní,rodine a zdraví sú dlhodobé doklady, preto ich treba skladovať dlhodobo. Mnohé z nich budete potrebovať pri odchode do penzie. Zdravotné napríklad pomôžu aj v staršom veku zistiť príčinu vašej súčasnej choroby v mladosti

Bronzový

Osobně skladuji dokumenty zjednodušeně takto:
- kupní doklady na zboží, které se hned spotřebuje, vyhazuji hned po spotřebě
- kupní doklady, kde je možné uplatnit záruku, nechávám po dobu záruky
- kupní doklady na zboží, které dříve nebo později budu chtít prodat (kočárek apod.), nechávám do doby prodeje a předávám společně s prodávanou věcí
- běžné dokumenty (neplatné smlouvy, výpisy z účtu apod.) 3 roky po konci roku, kdy platnost dokumentu vypršela
- vybrané dokumenty, které by mohly obsahovat doložky promlčitelné za více jak 3 roky, skladuji 10 let
- pracovní smlouvy, mzdové listy, vysvědčení apod. do doby, než půjdu do penze

Rozhodně bych nevyhazoval všechny papíry bezhlavě. Raději si je hezky roztřiď a pokud je můžeš v budoucnu potřebovat, tak si je založ do šanonu. Pro jednu rodinu to není víc jak jeden šanon na běžné papíry a jeden šanon na důležité dokumenty.

Bronzový

Defacto už nejsou k ničemu, leda že by se někdo hlásil ke škodě o něco později (tuším, že musí do roka), tedy ještě na starou pojistku (nevím, jak hodně je stará).

Co se týče technických prohlídek a emisí, bohatě postačí poslední.

Doklady o placení na úřadě jsou k tomu, kdyby úřad tvrdil, že jste jim něco nezaplatil (nevím o žádném případu, kdy by se to stalo), já to vyhazuju už na místě.

Diskuze k otázce

Zlatý

bolak

McArthur: To je teda systém :)) Není to tak trochu nazblbnutí, kontrolovat pořád dokola co je jak starý a do který kategorie ten a ten dokument spadá? :)

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 417
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.