Frogman

Je zbytečné skladovat staré dokumenty?

Řekl jsem si, že kompletně přeberu všechny dokumenty, co mám doma a chci se zeptat, jestli můžu vyhodit všechny papíry o minulé pojistce. Nyní mám novou pojistku od České pojišťovny. Jsou mi ještě k něčemu papíry od té minulé (jiné), když už neplatí?
Dále jsem našel technické prohlídky a emise od roku 2010 až do teď. Mám si nechat všechny, nebo si mám nechat jen tu poslední a zbytek vyhodit?
A ještě mám nějaké doklady o placení na úřadě (za občanku, řidičák).

Vím, že někdo to skladuje třeba 5 nebo 10 let, ale já to skladovat, pokud to není nutné, nechci.

Doplňuji:
Platí to samé i pro pracovní smlouvy, ve kterých např. není uvedeno nic o mlčenlivosti?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pracovní smlouvy a vše co se týká mzdy a zaměstnání je záhodno archivovat až do důchodu.
V dnešním bordelu mohou sloužit jako prokázaní sociálního pojištění.

Další odpovědi
anonym

Nechávám to v šupliku rok, dva, ale tady o tom píší víc:
http://finance­.idnes.cz/dokla­dy-co-muzete-vyhodit-a-co-radeji-ne-fcj-/energie.aspx?c=A060815­_145007_fi_osob­ni_fib
ještě třeba tady:
http://www.pe­nize.cz/spotre­bitel/205398-schovavejte-si-doklady-a-ucty-dva-roky-nestaci!

led

Skladovanie starých dokumentov je rozdielné či ide o fyzickú osobu, alebo podnikateľa.
Dlžku skladovania starých dokumntov pre podnikateľov určuje zákon.
Pre fyzické osoby dokumenty pre krátko dobú a strednedobú platnosť sa skladujú pre potreby ich dokladovania v čase ich aktívnej platnosti a v čase porebnom na spätné dokladovanie. Potom už záleží na zberateľovi týchto dokladov ich individuálny vzťah k nim.
Doklady o práci, vzdelaní,rodine a zdraví sú dlhodobé doklady, preto ich treba skladovať dlhodobo. Mnohé z nich budete potrebovať pri odchode do penzie. Zdravotné napríklad pomôžu aj v staršom veku zistiť príčinu vašej súčasnej choroby v mladosti

McArthur

Osobně skladuji dokumenty zjednodušeně takto:

  • kupní doklady na zboží, které se hned spotřebuje, vyhazuji hned po spotřebě
  • kupní doklady, kde je možné uplatnit záruku, nechávám po dobu záruky
  • kupní doklady na zboží, které dříve nebo později budu chtít prodat (kočárek apod.), nechávám do doby prodeje a předávám společně s prodávanou věcí
  • běžné dokumenty (neplatné smlouvy, výpisy z účtu apod.) 3 roky po konci roku, kdy platnost dokumentu vypršela
  • vybrané dokumenty, které by mohly obsahovat doložky promlčitelné za více jak 3 roky, skladuji 10 let
  • pracovní smlouvy, mzdové listy, vysvědčení apod. do doby, než půjdu do penze

Rozhodně bych nevyhazoval všechny papíry bezhlavě. Raději si je hezky roztřiď a pokud je můžeš v budoucnu potřebovat, tak si je založ do šanonu. Pro jednu rodinu to není víc jak jeden šanon na běžné papíry a jeden šanon na důležité dokumenty.

Zbynas

Defacto už nejsou k ničemu, leda že by se někdo hlásil ke škodě o něco později (tuším, že musí do roka), tedy ještě na starou pojistku (nevím, jak hodně je stará).

Co se týče technických prohlídek a emisí, bohatě postačí poslední.

Doklady o placení na úřadě jsou k tomu, kdyby úřad tvrdil, že jste jim něco nezaplatil (nevím o žádném případu, kdy by se to stalo), já to vyhazuju už na místě.

bolak

McArthur: To je teda systém :)) Není to tak trochu nazblbnutí, kontrolovat pořád dokola co je jak starý a do který kategorie ten a ten dokument spadá? :)