mandat

Je z hlediska našeho právního řádu trestné, když civilista v době války zabije na ulici nepřátelského vojáka?

Odpovědi
AndreiRanger

Z hlediska právního řádu je právní řád válkou značně okleštěn a pokud budou nepřátelé na našem území sotva budou platit naše pravidla 😉

Kelt

Kdyby tady byla válka a ty jsi potkal palestinského teroristu s bombou kolem pasu jak míří do nákupního centra a měl možnost ho nějak zlikvidovat, tak se ho asi nezeptáš, jak se mu tady líbí.

klumprt

O tom, co bylo nebo nebylo správné, obvykle rozhoduje ex-post vítěz války. Představme si situaci (která se určitě nejednou stala), že civilní příslušník našeho odboje zabil na našem území německého vojáka. Jsem skálopevně přesvědčen, že po 8.5.1945 za nic takového nebyl žádný odbojář československým soudem souzen, spíš naopak. Taky je jasné, jak by ten odbojář dopadl, kdyby ho Němci chytili před koncem války.
Zajímavější je otázka, jak by dopadl odbojář, kdyby se dostal do rukou německých orgánů po skončení války. Kdyby dejme tomu nebylo jasné, jestli šlo o odboj anebo třeba o vraždu z žárlivosti. Domnívám se, že by se mu ani tak nic nestalo. Jestli existuje nějaká norma, která by tenhle problém obecně řešila, nevím.
My jsme vlastně obě světové války vyhráli, takže pravidla jsme si určovali jako vítězové.
Co se týče trestního zákoníku, tak vražda jakéhokoli člověka je stále vraždou. Válka, coby okolnost vylučující protiprávnost v trestním zákoníku není. Při troše dobré vůle by se to dalo napasovat na krajní nouzi, neboť zabitím nepřátelského vojáka občan odvrací hrozící nebezpečí, že by tento voják mohl zabít větší množství spoluobčanů, podílet se na rozvratu státu spojeném s úmrtím dalších lidí atd. Přítomnost nepřátelského vojáka na našem území za válečného stavu lze podle mě považovat za přímo hrozící nebezpečí tak, jak krajní nouze vyžaduje.

huxa

Znám jedno úsloví-za války zákon je bezmocný.

honza19hk

nejspíš ne,za bránění vlasti tě nikdo soudit nebude akor v době války.
Nicméně pokud se ti to někdy poštěstí (doufám ale že ne) ,krej si záda.

Teroristu nebo nepřátelského vojáka bych zastřelil bez váhání.A to i jako civilista.