Je vždy špatné být cholerik? Může to mít i nějaké výhody do života?

U mě se cholerismus občas projevuje, ale snažím se to krotit. Je to špatně? Bylo by lepší nechat tomu volný průběh a být třeba nelítostný člověk, který má třeba jiné kladné vlastnosti? Nebrat to černobíle.

Nejlepší odpověď
eleonnore

Cholerismus, bereš-li to jako komplexní temperament, ne jako povahový rys, má spoustu výhod.

Cholerici mívají silnou vůli, jsou pevní ve svých postojích (nepatří mezi ty „kam vítr, tam plášť“), jsou cílevědomí, dělají věci ne proto, aby se někomu zalíbili, ale proto, že v tom vidí určitý smysl, nebo to chtějí sami. Pravda, jsou horkokrevnější a impulzivnější, ale z mého pohledu pravdomluvnější.

Pokud krotíš nějaké výbuchy hněvu, tak to je asi dobře, ve vztahu k lidem. Ovládat hněv se určitě dá do nějaké míry naučit – zkus přebytečnou energii investovat do sportu, do podnikání, do nějaké manuální činnosti, nebo do podobných aktivit, které vyžadují spoustu energie.

Další odpovědi
annas

Cholerik – jeden ze čtyř temperamentů – převládá žluč. Ale i cholerik není „čistý“ cholerik. Často má vlastnosti sangvinika, ale i některé melancholika či flegmatika, záleží, kde se nachází.

Temperament je charakteristika člověka, nemění se, těžko se ovlivňuje, i když v různých situacích se může chovat jinak – třeba snít podobně jako melancholik, nezáleží mu na tom, zda má všude uklizené – flegmatik, může být vstřícný k návštěvě jako sangvinik. Když je nespkojený, tak bohužel vybuchne a je to často nepříjmené pro okolí, především pro ty, kdo ho neznají.

Chování cholerika má jisté výhody pro něho samého – ventiluje vše ven, spíš na to zapomene, nevýhody pro okolí, jemuž často ublíží. .

Některé vlastnosti se dají usměrnit, zmírnit atd.
......

Jinak klady a zápory tohoto temperamentu najdete v odkazu.
http://psycho­logie.studentske­.cz/2009/12/cho­lerik.html

Kepler

V některých případech to může být vhodná vlastnost, např. u velitele v armádě. Ale celkově je to spíš na překážku samotnému cholerikovi. Takovému jedinci jen odvážný člověk řekne do očí pravdu a jen těžko navazuje hlubší vztahy.

Nuk nuk

Cholerik je název jednoho ze čtyř temperamentů a váže k sobě i další povahové vlastnosti. Jinými slovy, cholerik není jen vzteklý nervák, má i jiné vlastnosti, které jsou dobré.
Cholerici bývají dobří organizátoři a velmičasto bývají i poměrně tvůrčí.

Dochy

Může být někdy výhodou, že většina lidí mu radši půjde z cesty. Ale je to taková hodně dvousečná zbraň… Všeho moc škodí. Málokomu by se líbilo jít po té cestě sám 😉

marci1

V TV jsem slyšela lékařku-psychiatričku hovořit o cholericích. Řekla, že:„Dospělý člověk, i cholerik by se měl vždy umět ovládat.“ Také bych doporučila „přebytečnou“ energii vhodně využít, třeba sportem. 🙂