Reflux CZ

Je vzduch vodič nebo izolant ?

Díky

Odpovědi
orwell

Vzduch je směs plynů a plyny považujeme za normálních podmínek za izolanty. Pokud jsou ale vystaveny nějakému ionizačnímu činidlu (např. vysoká teplota, UV záření, radioaktivní záření, …), stávají se z původně elektricky neutrálních molekul plynu ionty a plyn se stává elektricky vodivý. Pak může při dostatečně velkém napětí mezi částmi elektrických zařízení dojít k tzv. výboji. S výboji se setkáváme i v přírodě (blesk, koróna, Eliášovo světlo), nebo u technických zařízení a to buď jako s jevem nežádoucím, nebo ho záměrně vytváříme a využíváme (při zkoušení elektrické pevnosti materiálů, u zapalovacích svíček zážehových motorů, při svařování elektrickým obloukem, atd.) Elektrická pevnost vzduchu závisí na obsahu vodních par, prachových částic, atmosférickém tlaku a proto se může v různých podmínkách dost lišit. Na to je třeba pamatovat při práci na elektrických zařízeních pod napětím a v jejich blízkosti. Norma stanovuje bezpečné vzdálenosti od vodivých částí pod napětím podle výše a druhu napětí (ss., st.). Velikost přeskokového napětí mezi elektrodami jiskřiště v závislosti na jejich vzájemné vzdálenosti a tlaku plynu popisuje Paschenův zákon. S druhy a vlastnostmi výbojů se lze seznámit v odborné literatuře.
Na otázku tedy nelze jednoznačně odpovědět, záleží na podmínkách. Rozhodně používáme v elektrotechnice lepší plynné izolanty, např. hexafluorid sírový pod tlakem a další.

zjentek

a máš na mysli i konkrétní veličinu či médium ..nebo si můžem tipnout?
Doplňuji:
co takhle třeba prach

gecco

Spíše izolant, ale záleží na vlhkosti…
;-D
To je DÚ a nebo písemka???

mosoj

Vzduch je výborný izolant.
Doplňuji:
Proto se vyrábí ladicí kondenzátory vzduchové !

fandosaurus

Přemýýšlej logicky.. kdyby byl vzduch vodič tak jsi dávno mrtvej :D :D

rigormortis

Vzduch není vodič, to ale nutně neznamená že je izolant.
Od vodiče se očekává stálé elektrické vlastnosti (odpor při teplotě).
Od izolantu dobré izolační vlastnosti (málo volných el. částic)
Vzduch splňuje spíše izolant (za normálních podmínek a při nižších napětích).
Ono mít doma holé vodiče (obalené vzduchem) do rychlovarky taky není zrovna ideální řešení izolace.
Poznámka…ne každé dielektrikum je izolant, ale každý izolant je dielektrikum.

Hodně záleží na teplotě a tlaku…bohužel jsem nenašel konkrétní měření el. odporu vodivosti.

jstastny

Rozhodně izolant, i když je pravda, že pokud je proud dost silný, může přeskočit v podobě jiskry (např. blesk). Jinak se ale nad tím stačí trochu logicky zamyslet – kdyby byl vodič, tak by se všechny baterie najednou zkratovaly.

Emefej

Za normálních podmínek je neionizovaný vzduch izolant.

mosoj

Otázka zněla, jestli je vzduch dobrý izolant. Stále říkám že ano i bez toho abych sem zatahoval dielektrickou konstantu.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektrick%C3%BD_i­zolant