annas

Je významový rozdíl mezi užitím slov pasák a pastýř, i když obě pojmenování pocházejí od slovesa pásti?

Nejlepší odpověď
chudst

V dnesni dobe urcite. Kdyz reknete „pastyr“, kazdy si vybavi louku a ovecky (nebo neco podobneho). Kdyz reknete „pasak“, kazdy si predstavi spise „organizatora prostituce“.

Presto mate-li asi na mysli „synonymum“ – neni tomu tak, ze pasak pase kozy, pastyr dobytek a baca ovce? Mozna si to ale pletu. (A pak jeste nevim, kam zaradit „pastevce“.)

Další odpovědi
Andělé

Vůdcové jako pastýři – to bylo přirozené podobenství ve světě, kde tou nejběžnější lidskou činností bylo pastevectví. Stojí za povšimnutí, že ze všech možných domestikovaných zvířat biblická tradice používá pro obraz pastýři svěřených lidí právě ovce, neboť na rozdíl třeba od takových koz je právě ovce tvorem značně pitomým, stádním a nesamostatným, podléhajícím davové psychóze, což vám potvrdí každý, kdo někdy choval alespoň pár oveček. Je to pozoruhodný sociologický názor biblických pisatelů.
Tyto biblické odkazy můžeme chápat „jen“ jako pozoruhodnou součást našeho kulturního dědictví – ony však jsou víc: formovaly totiž v dějinách naší kultury obraz toho, jak se má chovat a jak má vypadat vůdce, který na sebe vezme odpovědnost stát v čele druhých.
Naopak ten, který není pastýř, ale pasák, který vede stádo jen pro svůj výdělek, moc, slávu, naplnění svých ambicí, či dokonce jen pro přístup k neomezeným korupčním prostředkům, je zavrženíhodný

Zdroj:
http://www.de­nikreferendum­.cz/clanek/2911-o-pastyrich-a-pasacich

Zdroj:
http://blisty­.cz/art/33956­.html

baghira

Ve významu „člověk pasoucí dobytek“ není rozdíl. Obě slova ale mají i další, přenesené významy (pasák – organizátor prostituce, pastýř – duchovní).

(zmíněný bača je spíš nadřízený pasáků/pastýřů + vedoucí veškeré práce na salaši)