mosoj

Je významový rozdíl mezi slovy „zátěž“ a „přítěž“ ?

Doplňuji:
Myslím že odpovědi dostatečně vystihly význam slova přítěž. Proto považuji vyjádření v dnešním jistém tisku " že důchodci jsou přítěží státu" za jeden z vrcholů dnešní sprostoty.

Nejlepší odpověď
annas

Přesný význam ze SSČ:
přítěž – 1. to, co svou váhou dočasně nebo navíc zatěžuje, zátěž, př. – pochod s přítěží.
2. co je na obtíž, zbytečné, co překáží, balast – stát se pro někoho přítěží.

zátěž – 1. předměty nebo materiál, které svou váhou něco zatěžují, zatížení – vůz se zátěží – s nákladem.
2. zatížení – motoru, rozvodné sítě.

Občas se zátěž stává přítěží – význam 1.

Další odpovědi
tom004

Zátěž je např. zatížit něco něčím,vyvinout tlak na podložku ap. Přítěž je věšinou ve smyslu obtěžovat,vadit,pře­kážet ap.

tom004

Na takové lidi je škoda slov. Má babička u pobobných výrazů,na adresu jejich původce vždy poznamenala, „Ho-no zůstane ho-nem, i kdyby mělo sebehezčí obal“.

Kerberus

To je otřesné. Pak si mají mladí vážit důchodců, když se o nich takto píše v tisku.