Jantar2

Je výhodnější vařit na elektrické plotně nebo plynu?

Myslím na plynovém vařiči nebo elektrické nebo indukční plotně…
Doplňuji:
Výhodností myslím cenu za jedno uvařené jídlo… (Doufám že mě cchápete)

Nejlepší odpověď
ivzez

Je poměrně častý omyl, že vaření na plynu vyjde levněji, než vaření
na elektřině. Na elektřině se člověk musí naučit vařit
a využívat zbytkové teplo. Pak to vyjde téměř na stejno.

A pokud někdo má dvoutarif a vaří (jako já) výhradně v nízkém tarifu,
vyjde el. nepatrně levněji (porovnávám se sousedy, kteří vaří na plynu).

Ale co je nesrovnatelné, je údržba vařiče (elektrický se udržuje snáze)
a vlhkost, která je při vaření na elektřině nižší.

Další odpovědi
mosoj

Záleží z jakého hlediska to myslíš.

Cenově platím za 1 kWh plynu cca 1,2 Kč a za elektřinu 4,7 Kč.
Rychlost vaření na indukční plotně nedovedu posoudit, nikdy jsem se s tím nesetkal. U ostatních je plyn rychlejší ( má vyšší teplotu a ihned topí na plno).
Doplňuji:
Mluvím o zemním plynu. Propan butan je o něco dražší, zase má větší výhřevnost.

pondělí

Co mám na indukci za minutu,na plynu to trvá až pět minut,při větši nàdobě,například knedlíky,zavaření na plynu je mnohem delší a tím dražší

zjentek

všeobecně na plynu ..vařit i topit

Dochy

Předpokládám, že vaření plynem vyjde lépe. Ale zas na elektřinu budeš mít menší náklady na pořízení a údržbu (kabel se natáhne snáz než trubka s plynem a vyžaduje opravdu minimální kontrolu)

Osobně upřednostňuju plynový vařič a elektrickou troubu.

marci1

Řekla bych, že na plynu.

Jita Vava

Já vždy vařila na plynu a přišlo mi to pohodlné a úsporné. Když jsem měla někde použít elektrický sporák, byl to pro mě horor.

Od té doby co mám indukci už bych neměnila i za cenu toho, že by uvařený pokrm vyšel dráž!

Dochy

Mosoji: Jedna výhrada, pokud porovnáváš cenu energie, nemá pak smysl to „zase má větší výhřevnost“…

mosoj

pondělí -
dovoluji si oponovat. Cena elektřiny je cca 4 x vyšší, takže se to srovnává.
Dále není pravda že to trvá tak rychle !!! Základní ohřev na potřebnou teplotu ano, ale aby jsi uvařil knedlíky , brambory musíš vařit stejně dlouho jako na plynu ( vyšší teplotu než 100 oC nezískáš) či jiném topném médiu. Takže ta časová úspora nebude taková jako uvádíš. Také neuvádíš příkony indukčních vařičů, nemluvě o tom, že v keramice , skle, nerezu neuvaříš nic.

Takže je toho dost proti.

mosoj

Nicméně tazatel se nevyjádřil jaké hledisko je pro něj důležité.