krftwrk

Je vydavani se za policistu v kritovych situaci prestupek, trestny cin ?

Napr. uvidim venku nejaky konflikt, ktery nedokazu fyzicky vyresit, tak zakricim z povzdali policie, budu se vydavat do policistu, abych konfliktu zabranil…

Odpovědi
zzzzz

Není to nic, jen pokud by si se prokazoval falešným průkazem, tak by se jednalo o porušení zákona.

anonym911

Bylo-li by to i konání jinak trestné, které přímo vede k tomu, aby bylo zabráněno trestné činnosti (lhostejno, zda trestné soudně, či správně), není trestné, neboť se jedná o konání v mezích dobrodiní nutné obrany, u které platí, že nesmí býti zjevně nepřiměřená způsobům útoků, což toto není prima facie, a dále, že musí směřovati proti útoku na zájem chráněný tr.zákonem, který trvá, či bezprostředně hro­zí.

Záleží pak na okolnostech.

Formálně může být takové jednání přečinem poškození cizích práv ve smyslu ustanovení § 181 odst.1, ve spojení s odst.2 lit.c), tr.zákoníku, po případě přečinem přisvojení pravomoci úřadu ve smyslu ustanovení § 328 alinea secunda tr.zákoníku, či jako přestupek proti pořádku ve státní správě vyskytující se na více úsecích státní správy ve smyslu ustanovení § 21 odst.1 lit.h) zák.o přestupcích.

Je totiž nutno uvážit, že, za taxativně stanovených okolností, ústaním prohlášením „policie“ prokazuje se příslušnost k Policii České republiky (srovnej § 12 odst.2 věta prvá zák. o Policii České republiky).

Bude-li však takové konání v mezích dobrodiní nutné obrany, trestné nebude.

Hamon

Pokud bude jednání v souladu s § 28 trestního zákoníku (krajní nouze – čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí blabla, pokud nešlo nebezpečí odvrátit jinak blabla), pak je vše v pořádku.

zzzzz

anonym 911 napsal jste to krásně, ale tak složitě, že by se v tom i soudce ztratil.

arygnoc

šírenie poplašnej správy.

:))