TheMyss

Je vůbec možné na zemi dosáhnout studené, jaderné, či termonukleární fú­ze?

Nejlepší odpověď
mosoj

V jaderných elektrárnách se nejedná o fůzi ale o štěpení !!!

Jaderná fůze existuje a byla vyzkoušena pouze ve vojenství jako tzv. vodíková bomba.
Sovětská bomba Car, která byla naposled odzkoušena a měla po zákroku který snížil její energetickou sílu, 50 megatun TNT ( původně měla mít 100 megatun !!) přetavila vše v okolí 40 km a vše v okolí 100 km zahynulo. Hnula se zemskou osou, vyvolala zemětřesení o síle 5,5 stupně richterovy stupnice a na několik dní ovlivnila počasí na Zemi. Od té doby dali jestřábi na obou stranách zaplať pán bůh pokoj.

Problém mírového využití je v tom, že k dosažení fůze je třeba teploty několika milionů stupňů celsia a to dokáže jenom atomová bomba. Proto se u vodíkových bomb používá atomová bomba jako rozbuška.
Také udržení jaderné reakce v mezích mimo výbuch je jaksi problematické i když řešitelné.

Sovětský projekt Tokamak byl po mnoha letech výzkumu prohlášen jako nerealizovatelný a chybně směrovaný. Muselo se začínat od nuly.
V současné době se zkouší dosáhnout potřebné teploty k zapálení termojaderné fůze pomocí několika paprsků vysokoenergetického laseru. ˇUdajně se potřebné teploty podařilo dosáhnout a na zlomek sekundy fůzi zapálit.
Představa o řízení takové reakce je v současné době taková, že by se termojaderná reakce zapalovala opakovaně jen na zlomky sekundy tak, aby se vzniklé teplo stačilo odvádět k využití. Pokud by se toto podařilo, mělo by lidstvo nevyčerpatelný zdroj energie !!! bez radioaktivního zatížení. Termojaderná fůze neprodukuje radioaktivitu.

Studená fůze je zatím jenom technický termín na papíře.

Další odpovědi
rigormortis

Ne, ano, ano…
Studená neexistuje, to byl špatný výpočet a podvod.
Jadernou máme (elektrárny).
Termonukleární…pra­cuje se na ní, ale už pokusy byly (Tokamak: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/To­kamak).