Rapix

Je vozová hradba zbraň?

Je považována vozová hradba od husitů za zbraň? Nebo jen obranný prostředek?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Obranný prostředek

Doplňuji:
Je třeba si uvědomit, že zbraň je prostředek, který se užívá k boji. Nedá se tedy jednoznačně odppvědět. Záleží na pohledu. Různí i zdroje.

1. Vozové hradby sloužily v husitství.
Husitské bojové vozy byl středověký bojový prostředek používaný husity během husitských válek. Využívány byly především pro stavbu tzv. vozových hradeb = jako taktického útvaru husitských vojsk;

Více zde: http://history­webka.webnode­.cz/news/husit­ske-zbrane-a-valecne-taktiky/

2. Jako jednotlivé husitské zbraně se uvádějí: halapartna, kůsa, cep, řemdih a další.
Bojový vůz jako prostředek se užíval k boji, bylo v něm umístěné dělo, takže vůz je zbraň, Byl umístěný ve vozové hradbě. Takže i z toho pohledu se dá mluvit o zbrani.

Jejich nejdůležitější a největší zbraň v širším slova smyslu – vozová hradba.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Cu5uB­bq-NZoJ:www.1zs.pod­borany.cz/doku­ments/File/DU­My/VY_32_INOVA­CE_407_HUSITSKE_BIT­VY,ZBRANE.pptx+&cd=14­&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Další odpovědi
Funna

Obranný prostředek

bojový vůz se svým vybavením byla zbraň…to co se z nich spojilo byl obranný prostředek…

marci1

Obranný prostředek

Myslím, že není jednoznačná odpověď. Samotný vůz s otvory na zbraně je ofenzivní, ale hradba z bojových vozů spíše defenzivní. Lze to chápat tak i tak.

beer

Obranný prostředek

Vozová hradba je považována přesněji za bojovou techniku:
http://history­webka.webnode­.cz/news/husit­ske-zbrane-a-valecne-taktiky/

Xantyp

Zbraň

Emefej

Zbraň

Doplňuji:
Přesněji zbraňový systém.

Warbandák

Obranný prostředek

Doplňuji:
No to je těžké..
Je to vlastně taktika určená jak k útoku tak k obraně.
Stejně na tom nevidím nic geniálního..
Ale nu což..

Reezo

Zbraň

Záleží na využití. 🙂