Zlatý

Je více, lépe vodivý hliník nebo nerez (přesný poměr nevím)? Aspoň přibližně. Nebo to je nastejno? Díky

Jedná je o el.obvod.
Doplňuji:
Upřesňuji, pracuji s vysokou frekvencí a jako mezikus, aby se mi nespojil materiál tam, kde nechci, používám hliníkový plech.
Je už ale pokroucený s špatně se s ním pracuje. Kamarád dělá v práci s nerezem a chtěla jsem mu říct o kus nerezu, kterým bych nahradila ten hliník.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jako vodič el. proudu jste zvolila špatně !!

Uvádím měrný elektrický odpor ( rezistenci):

1. měď - 0,0169 ohm/m
2. hliník - 0,0267
3. železo - 0,0996
4. nerez - 0,7000 - 0,8000

Jak vidíte legovaná nerez ocel má cca 300 x !!
větší odpor než hliník. Takže má i 300x menší vodivost !!!

Nerezové dráty se používají spíše jako odporové!! vodiče než vodiče !

Sice záleží na poměru složení nerezu ( chrom, molybden, nikl) ale vždy to bude mít charakter odporového vodiče!!

Neuvádíte na čem tu vysokou frekvenci máte a jak vysokou. U vedení s vysokými kmitočty ( radiotechnika, TV a pod.)by to zase až tak vadit nemuselo, neboť zde se enegie šíří po povrchu vodiče. Nesmí jít ale o vysoké proudy, pak by zase musel být velký povrch, nejlépe trubka nebo pásek o velkém povrchu !!
Doplňuji:
Tak jsem se na inetu seznámil s vysokofrekvenčním ( dielektrickým) svařováním plastů. Bohužel ta dobrá vodivost u elektrod musí zůstat zachována. Takže ten nerez se určitě nehodí. Navíc je sice tvrdý ale zase rád z toho důvodu praská.

Uznávám ale že hliníková přítlačná lišta je mechanicky pro tuto potřebu měkká.
Ideální elektroda pro tuto potřebu se uvádí mosazná. Mosaz je tvrdá a měrný odpor má někde na úrovni hliníku.
Možná že by stálo za to, si tento materiál alespoň na tu přítlačnou elektrodu opatřit.

Další odpovědi:

Bronzový

Vodivost je v pořadí
měď
mosaz
hliník
a pak to ostatní.
V současné době se používá hlavně měď s přechodem na TN-S. Hliník pouze na hlavní přívody. Žádný poměr s nerez neexistuje. Je to nějaká divočina. V současné době akorát Prakab dělá výzkum se složením dvoujádrového kabelu měď-hlinák, ale zatim se mi to zdá jako utopie.

Zlatý

Vodiče pro vysoké frekvence jsou MĚDĚNÉ lankové a POSTŘÍBŘENÉ, aby lépe odolali skin-efektu.

Elektrický proud se nešíří jádrem elektrického vodiče a po povrchu vodiče a čím je vyšší frekvence tak tím intenzivněji je proud vlivem magnetického pole vytlačován do povrchu elektrického vodiče.

Diskuze k otázce

Zlatý

terry

Nejde mi o vodič.
Elektrody mám také z obyč.železa.
Jde mi o to, jestli mohu nyní používaný hliník nahradit tím nerezem.

Zlatý

mosoj

Pokud tam tečou velké proudy, nemůžete! Budete z to ho mít vařič !

Zlatý

terry

Svařuji pomocí vsoké frekvence PVC folii. Elektrody mám železné a hliníkové ve tvaru, jaký potřebuji.
Myslela jsem že by nerezový plech, který je pevnější než ten nyní používaný hliníkový, co používám jako mezivrstvu, déle vydržel a nedeformoval se používáním.
ale jak čtu, tak to asi nepůjde a budu muset někde senat kus plochého hliníku.

Zlatý

mosoj

A velkou napěťovou ztrátu.

Zlatý

terry

Díky.
Fyzika nikdy nebyla má silná stránka. I když VF byla má maturitní otázka :)
Z elektriky jsem měla za 3 :)

Zlatý

mosoj

Z toho si nic nedělejte.
Teprve nyní jsem si všiml že ten hliník máte jako "výluku" na svařovací elektrodě. Z čeho tedy je ta přítlačná elktroda vyrobena ?

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2730
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 961
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 481

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.