murzik

Je vhodné tykat 23letému studentovi?

Je mi 23 let, jsem studentem 4.ročníku medicíny. Je vhodné, aby mi oba rodiče mé přítelkyně ihned při prvním seznámení začali tykat, aniž by mně tykání jim nabídli standardním způsobem? Co si o tom myslíte?

Nejlepší odpověď
kapka

A kdybyste se učil na kominíka, tak by Vám to tykání nevadilo? Mohl byste být jejich syn a tím, že si vezmete jejich dceru jím i částečně budete. Myslím, že je tykání v pořádku.
Také bych to brala jako projev důvěry a sympatií, pane doktore.

Další odpovědi
sofie

tykání je náznak přátelství,dů­věry,tak jestli vám začali ihned tykat možná vám tím chtějí dát najevo že jste jim sympatický,každý to cítí jinak někoho tykání urazí,někdo ho bere jako samozřejmost

venkovan

Pokud ti nenabídli abysi jim tykal taky, tak to moc férové není. Mne se stávalo, že naopak jako trochu starší jsem čekal kdy mi studentky nabídnou ony tykání (žena nabízí). Nakonec to probíhá tak, že jak přijdou studenti na nějakou akci třeba pracovního charakteru, tak tykání okamžitě nabízím a potom jim to připomínám aby se nestyděli. Pro pracovní atmosféru je to lepší a je dle mne špatné, když je několik mladých lidí se kterými si tykáme a ptom několik nových v partě, kterým já tykám, a oni vykají.
Doplňuji:
Pro Ellu. To, že je někdo starší neopravňuje aby bez souhlasu začal sám od sebe tykat podstatně mladšímu který je již dospělý. V našich končinách je to jistý druh neomalenosti. Vůbec bych neřešil zda je či není student medicíny – je to dospělý, i když mladý člověk

Zdroj: život

marta0022

Je to i můj problém. Rodiče partnera mi tykání nenabídli, ale tykají mi a já jim vykam. Je to divný, ale přece jim nebudu nabzet tykán jako mladší.

Můj otec nabídl tykání švagrovy až po narozen vnuka. Můj partner jak mile mu můj otec tyknul ,tak mu partner začal tykat taky a nebyl to problém.

mojitek

to je jedno jestli jste student nebo hazite lopatou.Nejste zadny 14 tilety cápek.Je Vam 23 a zaslouzil byste si vykani.A je jedno jestli jsou jeji rodice o xxx let starsi nez Vy.Rozhodne to svedci o jejich nevychovanosti a taky o tom,ze si o Vas mysli ze jste jeste capart kterymu tece mlíko po brade.Kdyz jsem byl ve 21 letech predstaven rodicum sve divky tak mi samozrejme vykali,pri 2. schuzce jsem jim rekl at me tyji-no problem.Ale tohleto od nich mi prijde jako hruba neomalenost.Ja bych se zachoval po svem..
Doplňuji:
oprava : …tyji… = tykají 😉

Ella

No a co, že jste student mediciny???!
Rodiče přítelkyně jsou starší, tím pádem vám tykat můžou, navíc pokud to s přítelkyní myslíte vážně, tak nevím nevím… vyvádět kvůli tykání… budou i důležitější problémy než to, že vám někdo tyká a vy jemu vykáte… budoucí PANE DOKTORE
Doplňuji:
venkovane: každý máme vlastní názor

hanulka11

Myslím,že to je milé zjištění a můžeš cítit ,že jsi jim sympatický a důvěřují ti.

mojitek

Ella : to neni anitak vec nazoru,jako spis otazka zakladniho vychovani…

murzik

ad mojitek: Děkuji ještě jednou za Váš názor. Závěrem dodáváte – že byste se „zachoval po svém“. Co si pod tím mám konkrétně představit?
ad kapka: Jejich dceru si zatím neberu a nikde není napsané, že si ji třeba vůbec nevezmu – jak to mohu vědět, když jsme spolu teprv krátce. A za další – opět – jak jim mohu být sympatický ihned při prvním seznámení, když mě doposud vůbec neznali? A to, že studuji medicínu není sice takový rozdíl od kominíka – oba zasluhují úctu úplně stejnou, avšak chtěl jsem tím jen upřesnit, že v mé společenské vrstvě určité zásady slušného chování dodržujeme a tak nějak i od „svého“ okolí jsme zvyklí očekávat.

mojitek

murzik : ja osobne sice nejsem MUDr,ale v nasi rodine,kdyz to vezmu taknejak zesiroka-jsou jak vyznamni doktori, tak i „nedoktori“ a nikdy by nikoho nenapadla takova neurvalost jako napr. automaticke tykani neznamemu plnoletemu cloveku.Jak jsem psal-je to otazka zakladniho vychovani ktere by mel mit i delnik z uranovych dolu.Jinak ja jsem clovek „co na srdci to na jazyku“ cili pri dalsi schuzce bych mu -jakoby mimodek- obcas tyknul,pak zase chvili vyknul,proste bych mu trosku nasadil brouka.Zrejme to s nim nepohne,ale aspon bude vedet ze nejste zadne orezavatko a ze si umite prosadit svou.Pokud by Vas napadl za to ze mu tykate,tak mu to reknete jak to citite,z plnych p­lic.

murzik

Děkuji za vaše odpovědi. To,když jsem napsal,že studuji medicínu jsem napsal trochu záměrně a netušil jsem,jaké to vyvolá reakce. Nepíšu to proto, že si tím o sobě něco myslím,ale spíš pro upřesnění,že jak zmiňuje mojitek – už nejsem nějaký cápek.
Plně souhlasím s názorem, že při nejbližší příležitosti bych samozřejmě vyzval rodiče přítelkyně k nerecipročnímu tykání, avšak ihned při prvním seznámení mám trochu pochyby o vhodnosti okamžitého tykání jenom pro to, že jsou starší. Copak vám neznámá paní důchodového věku bude na potkani tykat jenom proto, že je starší – podotýkám, když se vůbec neznáte? ;)