NeřeknuCZ

Je větší proton nebo neutron ?

Je větší proton nebo neutron ? Někde jsem četl, že oba mají přibližně stejnou váhu, ale učitelka mi to vyvrátila. Můj tip je, že neutron může být větší i menší než proton. Každopádně si tím nejsem jistý, takže se otáčím na vás s prosbou o radu. Díky předem za jakoukoli odpověď.

Odpovědi
gecco

Neutron o cca 2 . 10−30 kg hmotnější…
Pokud jde o rozměr/y – je to kapku složitější…
😉

orwell

Klidová hmotnost protonu je 1,6724*10−27 kg, neutronu 1,6747*10−27 kg. Z toho si můžeš sám odpovědět na položenou otázku. S jejich geometrickými rozměry je to, jak píše gecco, složitější. Pokud se přidržíme „dětské“ představy, tak bychom je mohli přirovnat k tvrdým kuličkám o průměru řádově 10−15 m. Ale u takto prťavých částic se projevuje jejich vlnově částicový charakter a jsou lidově řečeno jakoby částečně rozmazány v prostoru. To už zabíháme do kvantové fyziky. Zajímavé ještě je, že neutron je v jádře atomu velmi stabilní částice, zatímco osamocený podléhá rozpadu. Další informace se dozvíš na SŠ, případně VŠ.

Dochy

Jak Ti vyvrátila, že mají přibližně stejnou váhu? Oni vážně mají přibližně stejnou váhu. Liší se tuším řádově o desetinu procenta, což zrovna moc není. A je to uvedeno i na wiki, tak proč se nepodíváš tam?

Kelt

Neutron má větší hmotnost než proton, protože se rozkládá na proton, elektron a neutrino. Ale elementární částice nejsou korálky, nebo kuličky na cvrkání. U těchto částic rozližujeme vlastnosti hmoty a vlastnosti vlny. Tady je málo prostoru pro vysvětlování, zvláště, když si to můžeš najít na Googlu. Nevím, co víš o elementárních částicích když jsi na základní škole, kolik víš z fyziky a jak jsi na tom z matematiky.
U částic můžeš porovnávat hmotnosti, energii, střední délku života, náboj. atd. Tady je třeba vědět něco o kvantové fyzice, mít aspoň základy. Každopádně jsou možné odpovědi jako při porovnání dvou čísel. Buď je jedno větší, nebo jsou obě stejné.