Avatar uživatele
NeřeknuCZ

Je větší proton nebo neutron ?

Je větší proton nebo neutron ? Někde jsem četl, že oba mají přibližně stejnou váhu, ale učitelka mi to vyvrátila. Můj tip je, že neutron může být větší i menší než proton. Každopádně si tím nejsem jistý, takže se otáčím na vás s prosbou o radu. Díky předem za jakoukoli odpověď.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Gami.Pet před 3425 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Neutron o cca 2 . 10−30 kg hmotnější…
Pokud jde o rozměr/y – je to kapku složitější…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Klidová hmotnost protonu je 1,6724*10−27 kg, neutronu 1,6747*10−27 kg. Z toho si můžeš sám odpovědět na položenou otázku. S jejich geometrickými rozměry je to, jak píše gecco, složitější. Pokud se přidržíme „dětské“ představy, tak bychom je mohli přirovnat k tvrdým kuličkám o průměru řádově 10−15 m. Ale u takto prťavých částic se projevuje jejich vlnově částicový charakter a jsou lidově řečeno jakoby částečně rozmazány v prostoru. To už zabíháme do kvantové fyziky. Zajímavé ještě je, že neutron je v jádře atomu velmi stabilní částice, zatímco osamocený podléhá rozpadu. Další informace se dozvíš na SŠ, případně VŠ.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Jak Ti vyvrátila, že mají přibližně stejnou váhu? Oni vážně mají přibližně stejnou váhu. Liší se tuším řádově o desetinu procenta, což zrovna moc není. A je to uvedeno i na wiki, tak proč se nepodíváš tam?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Neutron má větší hmotnost než proton, protože se rozkládá na proton, elektron a neutrino. Ale elementární částice nejsou korálky, nebo kuličky na cvrkání. U těchto částic rozližujeme vlastnosti hmoty a vlastnosti vlny. Tady je málo prostoru pro vysvětlování, zvláště, když si to můžeš najít na Googlu. Nevím, co víš o elementárních částicích když jsi na základní škole, kolik víš z fyziky a jak jsi na tom z matematiky.
U částic můžeš porovnávat hmotnosti, energii, střední délku života, náboj. atd. Tady je třeba vědět něco o kvantové fyzice, mít aspoň základy. Každopádně jsou možné odpovědi jako při porovnání dvou čísel. Buď je jedno větší, nebo jsou obě stejné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek