Je velký rozdíl mezi kladnou a zápornou hodnotou dioptrie?

Poznal bych velký rozdíl, kdybych si nasadil čočku (brýle), s dioptrií například 3.0 a poté místo ní –3.0 ?

Nejlepší odpověď
gecco

Samozřejmě, že bys „poznal velký rozdíl“…
Podívej se na lom světla – http://t0.gsta­tic.com/images?q=tbn:AN­d9GcSXOzm7QtBjMwjed­Tpgz-pbjJ-TnzBjP52z9BvW­c7KK4kvhyUnOXg

Další odpovědi
cochee

gecco má samozřejmě pravdu a já ti to řeknu ještě jinými slovy: brýle s dioptriemi kladnými se používají pro čtení (krátká vzdálenost), s dioptriemi zápornými pro ostré vidění na dálku, vzájemně samozřejmě už z principu nejsou zaměnitelné.

isteron

S manželkou máme jednaké hodnoty , 1,5 D. Lenže ona +, nablízko, a ja – do diaľky. Keď som skúšal jej okuliare na moje oči, tak som nič nevidel a začala ma bolieť hlava. Ale mám v pohotovosti aj +0,5 D , na čítanie drobného písma napr. na rôznych škatuľkách, a obaloch.
Doplňuji:
A pri 3 D, je to dosť veľká hodnota, to sa už rozdiely silno prejavia.

Emefej

Ano, poznal by jsi zásadní rozdíl.

Kelt

Dioptrie je jednotka lámavosti. Čočka s kladnou lámavostí je spojka, tou jde třeba zapálit papír, čočka se zápornou dioptrií je rozptylka. Ten, kdo vidí dobře na čtení, ale nevidí do dálky, si pořídí brýle pro krátkozraké, tedy se zápornou hodnotou dioptrie a ti, co mají dlouhé ruce a nemohou si přečíst knihu, si pořádí brýle, s kladnou hodnotou dioptrie. Když se někdo splete, tak to určitě pozná. Ten z vadou určitě. A když se díváš přes spojku, s kladnou hodnotou dioptrie, je text zrcadlově obrácený, když se díváš čočkou se zápornou hodnotou dioptrie, tedy rozptylkou, je text normální, ale trochu menší.