zjentek

je ve Zlatých horách nějaký zlato?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano je. Přímo ve Zlatých Horách jsou dvě evidovaná ložiska zlata, Zlaté Hory-východ a Zlaté Hory-Zlatý potok. V bezporostřední blízkosti se nachází evidované ložisko Mikulovice u Jeseníka, v regionu je ještě evidované ložisko Suchá Rudná.
Na území ČR je celkem15 evidovaných ložisek zlata. Celkové zásoby zlata v ČR činí 239 t, z toho 48,7 t tvoří bilanční prozkoumané zásoby a 28,6 t jsou bilanční vyhledané zásoby. Prognózní zdroje zlata v ČR obsahují dalších 75 t kovu v rudě.

Zdroje:
MORÁVEK, Petr, et al. Zlato v Českém masívu. Praha: Český geologický ústav, 1992. ISBN 80–7075–088-X.
STARÝ, Jaromír; et al. Surovinové zdroje České republiky – Nerostné suroviny 2012. Praha: Česká geologická služba, 2012. ISBN 978–80–7075–804–5.

Doplňuji:
To, že se někde koná mistrovství světa v rýžovaní, nevypovídá nic o výskytu daného kovu v lokalitě. Rýžuje se ze sterilního materiálu přivezeného z místa, kde absolutně žádný kov není, do kterého se potom přidá přesně stanovené množství rýžovaného kovu. Dělá se to pro zajištění regulérních podmínek pro všechny závodníky. Takové mistrovství se může klidně uspořádat v Praze na Václaváku. S výskytem zlata to nijak nesouvisí. O výskytu zlata by mohlo vypovídat pouze mistrovství ve volném rýžování, a ta se v ČR nepořádají.

O rýžování něco málo vím, určitou dobu jsem pracovala jako mineralog. Při terénních výzkumech bylo rýžování mým denním chlebíčkem. Nemyslím tím jenom zlato, rýžovat se dá leccos.

Další odpovědi
Drap

Ano, dokonce všude v okolí. Každý se můře sám přesvědčit. Průmyslová těžba se už ale přestala vyplácet. Kromě zlata je v okolí mnoho dalších kovů v rudách.

marci1

Je. V roce 2010 se tu konalo Mistrovství světa v rýžování zlata. 🙂
http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/103116430­89-zlaty-svet-ve-zlatych-horach/2105622­6685/titulky
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/102147302­23-podzemni-cechy-ii/209572230140002-zlato-ze-zlatych-hor/

Lamalam

Drap > nešlo o to, zda se těžba ekonomicky vyplácela či nevyplácela. bylo to způsobeno nesmyslným usnesením vlády č. 356 ze dne 19. prosince 1990 o útlumu rudného hornictví v ČR. Na základě tohoto usnesení byla veškerá těžba kovů a jejich rud na našem území postupně zastavena, bez ohledu na okonomiku.

Pokud budeš namítat, že uran se v ČR stále těží, tak máš pravdu, ale uran a jeho rudy podle důlní legislativy nepatří mezi rudné suroviny, vždy byl řazen mezi suroviny energetické a útlum rudného hornictví se ho proto netýkal.