jjj123456789

Je ve spisovné češtině rozdíl mezi výrazy z tama a z tadyma?

Nebo se oboje řekne odtud?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o spoisovné, ale oblastní, příoadně nářeční výrazy, takže do spisovné češtiny nepatří. Spíš jde o to, jak se tyto výrazy nahradí ve spisovné češtině.

Tudyma se jede z tama – tudy se jede odtamtud.
Doplňuji:
Tu(a)dyma se jede z tama – tudy se jede odtamtud (odtud).

Uvědomila jsem si ještě, že znám z hanáčtiny výraz „todema“ (široké o a e ) = tudy .Varianta nářečního tvaru z jiné oblasti (východomroavské) tudyma nebo tadyma.

Z tama – pak odtud nebo odtamtud – záleží na kotnextu. Užívá se rovněž východomoravském nářečí. V hanáčtině již ne.

Ověřovala jsem ještě v knize Vývoji českéoho jazyka a dialektologie,. Kolektiv autorů.

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Ve spisovné češtině tama a z tadyma není,je to jen nářečí.

gecco

„z tama“ je votamtaď, „z tadyma“ je vocaď.
Napsal bych ti to i spisovně, leč, nejsem v kondici.

talka

Myslím si, že je možno uvážit: tama=tam, tadyma=tady.

milablond

Oboji je priserna zkomolenina a se spisovnou cestinou to nema nic spolecneho.

Děda Louda

Není. Oba výrazy jsou paskvil. Ve spisovné češtině se nevyskytují.

annas

Ad talka, mýlíte se. Jsou to moravské tvary, mají opravdu význam ten, který jsem vuedla. Není to zkrácené tam ani tady.