Shadowmaker

Je ve slovanské mytologii místo podobné Valhalle?

Místo padlých bojovníků, kteří usedají bok po boku s bohy?

Nejlepší odpověď
gecco

Ne – resp. velmi pravděpodobně ne – slovanská mytologie se ani zdaleka nedochovala tak ´celistvá´, jako severská (germánská).
Sice i pro Slovany byl (pravděpodobně) nemocnějším bohem Perun (bůh války, boje…), ale přesto jejich náboženství ani zdaleka nebylo tak zaměřené na boj, spíše se přimykalo k přírodě a vlastní společnosti…
😉

Další odpovědi
annas

„Kam jdou padlí Slovanští, pohanští bojovníci? Vím, že Germáni jdou do Valhally, ale kam jdou Slované“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovansti-bojovnici..

"Existuje teorie, která dává do souvislostí samotné slovo Víla se slovním kořenem vel (hynouti), něhož povstalo litevské velýs = nebožtík, vélés = duchové mrtvých, německé wal = záhuba, zhynutí (odtud Valhalla, Valkýra aj.)

Ve slovanských jazycích najdeme ale také pojmy viliti = bláznit, nebo vilný = svůdný, takže spojení s tím kořenem vel není zcela jisté. U Malorusů, Bulharů a Slovinců se však setkáváme s alternativním názvem pro Víly, který zní Návky či Navje a zde je spojení se slovanským světem mrtvých, kterému se říkalo Náv, zcela prokazatelné.

Jinak i ve slovanské mytologii – různé zdrojeuvádějí hlavní božstvo i vedlejší božstvo atd.

„Ve většině pohanských legend a příbězích se vyskytuje místo zvané podsvětí, čili mytologická říše či dimenze, do které odcházejí po smrti duše lidí. Germánské národy měli například Valhallu, Aztékové zas Xibalbu a Slované Bujan. Bájný ostrov, který se zjevoval a objevoval na různých místech, byl jakýmsi záhrobím, kde končily duše mrtvých a i ty, kteří se nestihly narodit. Na ostrově údajně žili tři bratři – Severní, Západní a Jižní vítr. Dělo se tu mnoho mystických a nadpřirozených věcí. Toto místo je známé i díky dubu, ve kterých větvích má Kostěj ukrytou svou duši. Podle pověstí tam byla i semena rostlin a zvířata, která se objevují na jaře. Ten, kdo se tam chtěl dostat, musel projít strastiplnou cestu plnou překážek a těžkých úkolů. Jiné mytologické místo podobné podsvětí neslo název Nav (v překladu to, co není zjevné), podzemní svět mrtvých uložený v kořenech dubu. Kořeny stromu jsou podle legendy zapuštěny hluboko v zemi a představují podsvětí, kmen zas znázorňuje svět živých a koruna je královstvím nebeských bohů. Vládcem Navu byl bůh Veles, který v něm vládl tvrdou a nemilosrdnou rukou.
V legendách se zmiňuje i jako vládce mrtvých a pán“ Podsvětí"."
http://tancim­zivotem.cz/blog/za­jimavosti/slo­vanske-myty-ozivaji/

Ve slovanské mytologii existovalo tedy podsvěti. Ale byly v něm duše všech, nejen bojovníků, po jejich boku usedaly duše krásných dívek.