Avatar uživatele
Shadowmaker

Je ve slovanské mytologii místo podobné Valhalle?

Místo padlých bojovníků, kteří usedají bok po boku s bohy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, dudu, iceT, johana 56, Putin, lejdy.můn před 3134 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Ne – resp. velmi pravděpodobně ne – slovanská mytologie se ani zdaleka nedochovala tak ´celistvá´, jako severská (germánská).
Sice i pro Slovany byl (pravděpodobně) nemocnějším bohem Perun (bůh války, boje…), ale přesto jejich náboženství ani zdaleka nebylo tak zaměřené na boj, spíše se přimykalo k přírodě a vlastní společnosti…
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

„Kam jdou padlí Slovanští, pohanští bojovníci? Vím, že Germáni jdou do Valhally, ale kam jdou Slované“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovansti-bojovnici..

"Existuje teorie, která dává do souvislostí samotné slovo Víla se slovním kořenem vel (hynouti), něhož povstalo litevské velýs = nebožtík, vélés = duchové mrtvých, německé wal = záhuba, zhynutí (odtud Valhalla, Valkýra aj.)

Ve slovanských jazycích najdeme ale také pojmy viliti = bláznit, nebo vilný = svůdný, takže spojení s tím kořenem vel není zcela jisté. U Malorusů, Bulharů a Slovinců se však setkáváme s alternativním názvem pro Víly, který zní Návky či Navje a zde je spojení se slovanským světem mrtvých, kterému se říkalo Náv, zcela prokazatelné.

Jinak i ve slovanské mytologii – různé zdrojeuvádějí hlavní božstvo i vedlejší božstvo atd.

„Ve většině pohanských legend a příbězích se vyskytuje místo zvané podsvětí, čili mytologická říše či dimenze, do které odcházejí po smrti duše lidí. Germánské národy měli například Valhallu, Aztékové zas Xibalbu a Slované Bujan. Bájný ostrov, který se zjevoval a objevoval na různých místech, byl jakýmsi záhrobím, kde končily duše mrtvých a i ty, kteří se nestihly narodit. Na ostrově údajně žili tři bratři – Severní, Západní a Jižní vítr. Dělo se tu mnoho mystických a nadpřirozených věcí. Toto místo je známé i díky dubu, ve kterých větvích má Kostěj ukrytou svou duši. Podle pověstí tam byla i semena rostlin a zvířata, která se objevují na jaře. Ten, kdo se tam chtěl dostat, musel projít strastiplnou cestu plnou překážek a těžkých úkolů. Jiné mytologické místo podobné podsvětí neslo název Nav (v překladu to, co není zjevné), podzemní svět mrtvých uložený v kořenech dubu. Kořeny stromu jsou podle legendy zapuštěny hluboko v zemi a představují podsvětí, kmen zas znázorňuje svět živých a koruna je královstvím nebeských bohů. Vládcem Navu byl bůh Veles, který v něm vládl tvrdou a nemilosrdnou rukou.
V legendách se zmiňuje i jako vládce mrtvých a pán“ Podsvětí"."
http://tancim­zivotem.cz/blog/za­jimavosti/slo­vanske-myty-ozivaji/

Ve slovanské mytologii existovalo tedy podsvěti. Ale byly v něm duše všech, nejen bojovníků, po jejich boku usedaly duše krásných dívek.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek