richard44

Je ve 21. století spisovný tvar „vnoci“ ve významu „v noci“? Pokud ne, byl někdy?

Nejlepší odpověď
quentos

V dnešní době rozhodně ne. To jenom dnešní mládež má občas nešvar psát předložky dohromady s podst. jmény, protože nečte.

Zdroj: SSJČ
Doplňuji:
Dr. Axl: dotaz byl zakončen tímto: „…byl někdy?“ Myšleno někdy před 21. stol.

Další odpovědi
annas

Také jsem se domnívala, že tvar v noci (psaný dohromady) neexistoval.

Ale pro všechny případy se podívala do etymologického slovníku a zjistila toto: vznóci, vsnóci adv. z počátku noci, na dnešní den, této noci, včera na noc; Významů bylo víc.

eště starší tvary:: dobře sem vám fnuczy pověděl;. ſnoci navečer u hrobu a opět v noci přěd sluncem (HusPostH 63b ) = večer na samou noc, pozdě navečer; toť se kněz ſnocy na kvasu opil.

anonym

Spisovný nikdy nebyl, pokud by ses aspoň krapet zajímal o obsah rubriky, do níž jsi vložil dotaz, ani by ses neptal na takové samozřejmosti.
Doplňuji:
ad annas, dotaz zněl na 21. století, (ne 14. nebo středověk) – toto století trvá 12 let, viz 3. třída ZŠ.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/21­._stolet%C3%AD

led

Nedôsledné čítanie dokumentov, príspevkov i otázok sa vypomstlo už mnohým ľuďom. Ak neprečítame celé znenie a nesnažíme sa ho pochopiť, môže sa stať, že prehliadneme súvislosti.
Zjavne sa to stalo i Dr.Axlovi, ale nielen jemu aj mnohým iným (už viackrát).
V otázke je jasné: používanie výrazu v 21.storočí – prvá časť otázky, v druhej časti jasne rezonuje používal sa aj predtým (tj v celej histórii ľudstva do 21.storočia.

Tak, v čom je tu nejasnosť?
PS.
Dr.Axl, myslela som, že práve ty, v tvojej profesii (nechcem tu písať, čo robíš – nemám čas na súdne vyrovnávanie) pozorne sleduješ všetky súvislosti – znenia výrazov. Veď v prípade zléj formulácie a zlého pochopenia by mohlo dôsť ku škodám.

Pre všetkých:
čítať celé, popremýšľať a až potom odpovedať, či hodnotiť.
A bude mier na celých ´odpovediach´!

anonym

ad quentos, stejně lze vykládat (byl někdy – míněno v 21. století, protože tím byl dotaz uvozen jako základní časové období, věta jen doplňující původní zadání).
Jednoznačná by byla formulace „i někdy před 21. stol.?“

bolak

Dr.Axl: Ta otázka pokud já vím pokračuje: „Pokud ne, byl někdy?“. Číst snad umíš ne? Není potřeba někoho pořád dokola urážet, jenom kvůli tomu že ví víc než ty.

A vrať se zpátky do třetí třídy, 21.toletí začalo až v roce 2001.

anonym

Číst neumíš sám, protože opisuješ totéž co je v mém odkazu, tam je od 1.1.2001, takže letos už je snad 12. rok, jinak bych asi napsal 13.
2000 byl poslední rok 20. století.
Sám jsi nedávno psal, aby se odpovídalo k otázce, máš něco nového? Ne, umíš jen prskat.

bolak

Já neodpovídám, ale diskutuji, proto píšu taky do diskuze.

Stejně tak se snažím uvést na pravou míru kraviny které píšeš, jako třeba že toto století už trvá dvanáct let, což netrvá. Házíš odkazy ale ani nejsi schopen si je předtím ani přečíst. Proč to?

To ty jsi ten co prská a navíc oblbuje ostatní. Hodíš odpověď, necháš si naklikat 5 palců a pak v doplnění, aby to vypadalo že s tevou všichni klikající souhlasí, nastíníš že vědomosti annas nesahají ani po třetí třídu základní školy. Copak tohle je normální?

Tímto tě nominuji na bzikavku dešťovou zdejšího webu.

vagra

Moje řeč.
Jen doplním pro ty, kteří nevědí jak se lidově říká zástupci rodu Hamatopota-

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bzi­kavka_de%C5%A1%­C5%A5ov%C3%A1

annas

Ano. Na 21. století odpověděl Quentos, robot reagoval na další část otázky: zda někdy byl spisovný tvar „vnoci“. O spisovnosti se dá mluvit až za M. Jana Hus, který usiloval o vytvoření prvního spisovného jazyka. To je dávnověk?

Z příruček robot zjistil, že tvar ve staročeštině existoval. Tvar vz (s jerem uprostřed) někde zanikl a zůstalo jen v. Jiný historický vývoj: vz nebo vs dalo z. Hláska f se z hlediska znělosti změnila na v. Nejde o diakritiku, ale o hláskové změny zpravidla v průběhu staročeštiny…

Rovněž robot zmínil, že pojem vnoci měl širší význam, než má dnes.

richard44

Pouze nerozumím tomu, o jakém robotovi to mluvíte?

Myslíte snad uživatele Dr.Axl?

annas

Ne. Protože odpovídám zpravidla jen na jazykové a podobné dotazy, v jazykových příručkách ověřuji své vědomosti, ocenili je 4 uživatelé. Jsem tedy robot Anna. Vážím si toho, že Ikea takto svůj robot pojmenovala.

annas

„ocenili“

anonym

Na podobné „úlety“ se vztahuje název jednoho českého filmu „Vrať se do hrobu!“, zde i ve smyslu vytahování vykopávek.

anonym

Ani jeden tvar z šerých dob dávnověku, kdy se teprve tvořila diakritika, neobsahuje „vnoci“.
To bychom se dostali k výkladu, co vlastně znamená spisovný a od kdy platí pravidla českého pravopisu.