Je Vám líto psa Lajky ?

(pokusný pes SSSR začátku kosmických letů, umřela na přehřátí ve 40 °C)

Mohli ji tu smrt nějak „zpříjemnít“, např. sedativy – chlorofilem ve vzduchu nebo oxidem dusným?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Laj­ka

Nejlepší odpověď
led

Ľúto mi síce je, ale jej smrť počas pokusu pomohla zachrániť životy kozmonautov. Nikto nevedel dopredu, ako to bude znášať. Jej smrť nebola teda zbytočná, ináč nemohli zistiť vplyv letu na živý organizmus.
Pre zaujímavosť, pôvodne nemala letieť Lajka, miláčik vedcov, ale iný pes, ktorý pre zdravotné problémy nakoniec neletel.
Doplňuji:
Pre kritikov výzkumov, skúste sa trochu pozrieť do histórie a prečo sa tie výzkumy robia. Kozmický výzkum nebol a nie je žiadna „detská hra“, aj keď sa niekedy spolitizuje.
Súhlasím, že zabíjať zvieratá kvôli kráse nielen nás žien je naozaj nehumánne.
Ale, ak pre necitlivé premedializovanie zomierania ľudí, nebudeme vidieť ani zomieranie prírody a „len zvierat“, nemáme právo sa vyhlasovať Civilizovaných Ľudí.
PS.
prepáčte moje rozčúlenie

  • bylo to „jen“ zvíře-

Další odpovědi
Alesh

Líto? Tak samozřejmě, že každého rozumného jedince to musí trochu uvést do rozpaků, ale je to dávno, bez osobní známosti dotyčného tvora a bylo to „jen“ zvíře. Dnes a denně umírají lidé v okolí každého z nás a kolikrát taky zbytečně a to je pak člověku opravdu líto. Jinak tvrdit o její smrti, že nebyla zbytečná, bych se tedy neodvážil. Šlo o takovou banalitu jako je souboj dvou velmocí o to, kdo vyletí první do kosmu, nechápu, co je na tom užitečného, že by měl kvůli takové „dětské“ hře kdokoli umírat (bez jakékoli šance na přežití).

--- doplnění ---

  1. A co tedy jiného než „dětská hra“ by to mělo být? Sověti s Amíkama měli politický úkol přetrumfnout ty druhé za každou cenu, bez ohledu na ztráty, nějakého psa rozhodně nikdo neřešil, takže nemohlo být slov o tom, že by se vůbec někdo pokusil vymyslet variantu (šanci) jeho návratu. Výzkum samozřejmě smysl má, ale je to mj. o tom, že se nejde za každou cenu „přes mrtvoly“.

Jinak pes je zvíře. A naprosto neberu, když někdo bere zvíře na úroveň člověka. Na druhou stranu spojení uvedené v uvozovkách má jistý relativizující význam, čili v tomto případě to znamená něco ve smyslu, že to není takové, jako kdyby zemřel člověk, na druhou stranu ani tak to není dobré vnímat jako něco, co si vůbec nezasluhuje pozornost. Myslel jsem, že tohle spojení každý rozumný člověk pochopí.

arygnoc

dnes s lidma nehne smrt člověka v přímém přenose (stačí se podívat na zprávy), natož psa.

HOMER

Určitě jí tu smrt mohli zpříjenit tak,že ji mohli usmrtit injekcí přímo na zemi a nemuseli ji posílat umírat do vesmíru.