Ondrej01

Je v šachách Královna anebo Dáma?

Nejsem si jist, jak se tomu správně říká. Nevíte?

Nejlepší odpověď
Bedy

No říká se obojí, ale ta figurka má mezinárodní zkratku Q, což je Queen.

Méně zkušený člověl by řekl královna, ale zkušenější člověk si to přeloží jako dáma – schválně si to najděte i ve slovníku (třeba v tom větším od Lingea) nebo použijte slovnik.seznam.cz a tam to uvidíte.

V šachu se říká jedině dáma – jen někteří říkají nesprávně královna.

To samé máte s figurkou jezdce – není to kůň – je to jezdec.
Doplňuji:
quentos – vezměte si třeba zkratky – K má král – jak v češtině, tak i v angličtině. Ale královna – to by se značila malým k nebo Kr? Už jen z tohodle hlediska by mě ta královna vůbec neseděla.

Ano – často slýchávám, že lidi říkají i jezdci kůň, smaozřejmě že každý rozumí, co se tím myslí, stejně jako když někdo řekne dámě královna. Ale mám za to, že správně je to Dáma a Jezdec.
Vzal sjem si tu jednu učebnici šachu pro mládež (tu jsem kdysi jako malý dostal) a tam je všude Dáma (a jezdec samozřejmě)… 😉

Další odpovědi
huxa

setkal jsem se s oběma názvama a nikdy nikdo neměl potíž s tím, že řekneš královna a také nikdo neměl potíž s dámou

quentos

užívá se zjevně obojí (jak poukazují např. zde http://www.ge­ocaching.com/se­ek/cache_deta­ils.aspx?wp=GC1PWBB ), aniž by bylo jedno „správně“ či „špatně“; zde http://www.hra­kralu.ic.cz/?pa­ge_id=9 a zde http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Šachy#Ter­minologie_a_pra­vidla jí říkají dáma, ale moc na tom zřejmě nesejde, neboť když si to tak vezmete, spousta šachistů říká figuře jezdce „kůň“ a každý rozumí… v tomto případě je však na rozdíl od královny/dámy označení „jezdec“ jednoznačně správné.

radce

Podle šachistů dáma, Bedy vysvětlil a obhájil.
A je správně pěšec, pěšák, anebo pión? 🙂

led

Záleží od vášho nazerania na svet.
V šachu sa používa prevažne anglické pomenovanie figúrok. Angličania sú royalisti používajú nazvoslovie stredoveku.
Trochu histórie:
"História šachu.
História tejto hry siaha ďaleko do minulosti až k legendám. Vymyslel ho azda Palamedos, aby rozptýlil Grékov, ktorí obliehali Tróju? Alebo to bol Sissa, indický brahmán, ktorý chcel potešiť kráľa Sharama a za odmenu si žiadal jedno zrno pšenice z prvého políčka, dve z druhého, štyri z tretieho a tak ďalej, až k poslednému, kde už bolo zrniek omnoho viac a to 18 446 744 07­3 709 551 615 ? Len tak mimochodom ako by ste asi prečítali toto číslo?

Alebo čo je ďalšia možnosť, boli to azda indický vojaci, ktorí si hrou šachu nacvičovali bojovú stratégiu ? Archeológia je k nám v tejto oblasti pomerne štedrá a ponúka mnoho vysvetlení. Napríklad pri jedných vykopávkach sa našli šachové figúrky staré približne 4 000 rokov. Zo slonoviny vyrezané figúrky bizóna a slona objavené pri vykopávkach pri rieke Surkhandaria v strednom Uzbekistane pochádzajú z 5. storočia pred naším letopočtom.

Nech je to však ako chce, je pravdou, že už v starej Perzii boli obyvatelia rozdelený do tried podľa schopnosti hrať šach. Keď Arabi dobili Irán, s územím získali aj dôležitý kultúrno-spoločenský jav, ktorým bol šach. Tí upravili pravidla tejto hry a vzali ich do Európy. Bolo to koncom 8. storočia.„
http://www.ches­sland.host.sk/html/ches­s/sach.htm
Európania prevzali so šachmi aj spôsob pomenovania figúrok a ťahov.
Ak nie ste ortodoxný zástanca starého royalizmu používate pomenovanie demokratickejšie – z Kráľovnej spravíte Dámu.
Záleží len na vašom rozhodnutí.
Neviem si predstaviť, aby v socialistickom šachu (aj také boli v začiatkoch Sovietského Zväzu) "Predsedu kolchozu“ volali Kráľ, „Tajomníčku strany“ volali Dáma a „Traktoristku“ Jazdec. To by nebolo súdružské!

Bedy

Správně by měl být pěšec a ten žádnou značku nemá…

radce

Ano, ale historický vývoj evidentně zapracoval i v názvosloví figurek 🙂
http://cs.wiki­source.org/wi­ki/Ott%C5%AFv_slov­n%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%B­D/%C5%A0achy