Je v ponorkách něco jako řazení rychlostí podobně jako u převodovek automobilů?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, u klasických dieselelektrických ponorek se rychlost řídí příkonem od akumulátorů (pod hladinou), elektromotory převodovky nepotřebují. Na hladině pak výkonem dieselu. U atomových ponorek se energie vyrábí v reaktoru ve formě přehřáté páry, ta pohání turbínu a dále pak přes reduktor otáček jde na hřídel propeleru. Řízení výkonu (rychlosti) se odvíjí zřejmě od výkonu reaktoru, možná i od dalších vychytávek, ale nevím to jistě. Nikdy mě na palubu nepustili, ti tajnůstkáři.