Frogman

Je v němčině zásadní rozdíl mezi ‚klingen‘ a ‚klingeln‘?

Oboje znamená ‚zvonit‘. Jsou to synonyma a můžou se zaměňovat?

Doplňuji: @ivzez: Děkuji za vysvětlení (pokračování v diskuzi).

Nejlepší odpověď
ivzez

der Klang ► zvuk
klingen ► (za)znít, (za)zvučet, (za)zvonit – spíše ve významu slyšet zvonění
[také: znít/zvonit v uších]

die Klingel ► zvonek
klingeln ► (za)zvonit, (za)cinkat – někdo/něco zvoní/cinká
___

Jestli Vás němčina stále zajímá, vyplatil by se Vám slušný slovník…

Frogman

@ivzez: Opět děkuji za vysvětlení. Ano, němčina mě docela zajímá. Používám online slovníky Lingea, Seznam a občas i Duden, ty si myslím, že jsou skvělé.
Klidně mi nějaký super slovník nebo i dobrou učebnici doporučte. Na základce jsme používali Klett Wir (1. díl a kousek 2.) a teď na střední Klett Genau (1. díl a nyní 2. děláme).

Prosím o opravení těchto vět: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-prelozit-do-nemciny-vetu-s-vice-zapory
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-spravne-prelozit-tuto-vetu-do-nemciny
(diskuze) http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-ma-nemcina-uplny-slovosled

ivzez

Frogmane, na otázky jsem odpověděla. Je dobře, že jsi sem na ně dal odkaz. Snažím se k otázkám vracet, ale ne vždy se mi je podaří najít (mám tu vypnutý javascript, takže mi tu nefunguje vyhledávání). Poslala jsem ti žádost o kontakt, pokud ji potvrdíš, budeš mi moci psát přímo.

Ke slovníkům:
Duden je dobrý, dále jsou dobré publikace nakladetelství Pons, Bertelsmann, Langenscheidt,…

Mám vynikající slovníky z přelomu 19. a 20. století, které jsem objevila v antikvariátech. Jsou psány švabachem, ale na ten se dá zvyknout. Jejich výhodou je, že obsahují slovíčka, případně významy,která/é se už v novějších slovnících neobjevují. Jeden jsem dokonce dostala zadarmo (prodavač jej chtěl vyhodit)…

Z novějších bych doporučila „Siebenscheina“.

Od Lingey jsem měla program, který si „nějak nerozuměl“ s mým PC, takže jsem jej musela odinstalovat. Ale pověst má Lingea dobrou.

K vyhledávání ve slovnících:
Osvědčilo se mi vyhledávání v obou směrech. Poměrně často se setkáš pro jeden český výraz s několika německými a naopak. Pak je dobré si všechny významy zpětně dohledat „v protisměru“ – pomůže ti to v případě jemnějších odchylek.

Frogman

Super, děkuji moc. :)

Luxx

já mám tento slovník, je dovezený z Německa a stál 32 € a je super

http://www.fou­rierverlag.de/Rat­geber/Helgunde_Hen­schel-LG_Taschenwoer­terbuch_Tschech­isch-EAN:978346811­3635.html

Frogman

Díky za tip! Sice jsem nikde nenašel ukázkovou stánku, ale snad na ni někde narazím.

Luxx

jestli chceš, tak ti ukázkovou stránku pošlu