annas

Je tzv. Měsíční kámen u Javorníku na Prachaticku dílem přírody, nebo byl vytvořen člověkem?

Našla jsem rozdílné informace. Zajímá mě, co se vám podaří zjistit.
Děkuji i za odkazy.

Nejlepší odpověď
dědapetr

K menhiru se dostaneme z obce Javorník směrem na Zuklín. Nejdříve mineme kamenný kvádr na rozcestí a po 300 m odbočíme na lesní pěšinu, po které k menhiru po cca 200 m dojdeme. U menhiru je informační tabule. Místní samospráva zřídila v obci Javorník malé informační tabule, kde jsou nakresleny trasy k menhiru.http://www­.hrady.cz/index­.php?OID=2798---http://druido­va.mysteria.cz/MIS­TA_SILY/MENHIR_JA­VORNIK/MESICNI_KA­MEN.htm---http://www.pu­tujici.cz/?p=p146&­sName=Mesicni-kamen-u-Javorniku

Další odpovědi
hanulka11

Kámen objevil někdy na počátku 90. let minulého století senzibil a esoterik Pavel Kozák. Podrobil ho psychotronickému výzkumu a usoudil, že jde o menhir. Našel na něm dokonce jakési „oko“, ve kterém je údajně soustředěna energie tohoto kamene, který Kozák nazval Měsíčním kamenem. Věnoval mu spoustu času a dokonce se mu s ním prý podařilo navázat mentální spojení, během kterého spatřil obrazy vousatých druidů, dávných krajin i jiných menhirů. Kolem kamene objevil údajně i pozůstatky megalitické stavby, která s ním souvisela, a v okolních lesích prý i spoustu dalších vztyčených kamenů.

[1024×768] Takzvaný Měsíční kámen nedaleko Javorníku na Prachaticku, považovaný někdy za menhir. Kdo sestavil obrazce z šišek? Možná děti, možná vyznavači tajemných energií…
Autor: Frederik Velinský Své poznatky Pavel Kozák shrnul nejen ve svých knihách, ale ve stručné podobě i v textu na informační tabuli turistické stezky Cesty za poznáním, která vedle údajného menhiru stojí. Turistům mimo jiné sděluje, že kámen obklopuje ve vzdálenosti 20 metrů „kruh záporné síly, který možná sloužil jako ochrana či vymezení kultovního okrsku kolem menhiru“. Z pohledu vědy se ovšem jedná o čirou fantazii. Za úplný nesmysl označují odborníci také informace o „četných pohřbech“ v okolí Javorníku nebo dokonce v bezprostřední blízkosti kamene. Nic podobného se tam totiž nenašlo. Tabule, umístěná u Měsíčního kamene, je tedy podle vědců spíše „dezinformační“ než informační a měli byste ji chápat jako turistickou kuriozitu.
Samotný kámen je podle vědců i části záhadologů a esoteriků takřka s jistotou dílem přírody, nikoliv člověka; není to skutečný menhir a žádnou zvláštní energii neoplývá. Může se vám stát, že v jeho blízkosti narazíte na podivné sestavy klacíků zapíchaných do země, hromádky kamenů a nebo zvláštní obrazce poskládané ze smrkových šišek. Vypadají jako pozůstatky dětských her, ale ve skutečnosti jsou to stopy po obřadech ctitelů tajemných energií a novodobých „uctívačů kamenů“.
Kupodivu – není jich mezi námi málo

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/plane­tarium/tajemna­mista/_zprava/ja­vornik-mesicni-kamen--826526

vagra

Kámen je v umělé poloze, do které byl pravděpodobně v prehistorii postaven a jde tedy o menhir. Výraz menhir je keltský a znamená „vztyčený kámen“. Měsíční kámen u Zuklína Menhiry náležely k takzvaným megalitickým stavbám, které vznikaly koncem pravěku po celém světě, nejvíce v západní Evropě, severní Africe a západním Středomoří. Jejich účel souvisel s kultovními a dalšími praktickými potřebami tamějších osídlení. Tvar Měsíčního kamene je ve srovnání s většinou menhirů netypický, přesto však i v Čechách existují podobné.
Kámen sám je tvořen pevnou vyvřelinou, takže je ve velice dobrém stavu a bez větších stop zvětrávání a opotřebení. Je vysoký necelé dva metry a jeho tvar je pro menhiry poněkud netypický.
Při psychotronickém průzkumu v roce 1994 bylo zjištěno vyzařování energie typické pro část menhirů, které se novodobě nazývají aktility.

Zdroj: upraveno a zkráceno z-http://druido­va.mysteria.cz/MIS­TA_SILY/MENHIR_JA­VORNIK/MESICNI_KA­MEN.htm

mosoj

Dva km od Javorníku na Šumavě máme chalupu odkud pochází moje žena. Na Javorníku pracuje můj švagr jako správce a můj strýc tam dělal hajného. Objev je tak důležitý, že o něm nikdo z místních obyvatel nic neví.
Takových kamenů je plná Šumava.