ptáč

Je tvrzení, že bez práce nejsou koláče, jednostranné a tendenční?

Chybí protiklad který by oponoval a vysvětlil, že bez koláčů není práce.
Doplňuji:
ba až přímo otrocký zákon!

Nejlepší odpověď
annas

Bez práce nejsou koláře – podobné – Kdo nepracuje, ať nejí.
Obě tato přísloví platila v dávné době, kdy vznikla. Byla namířena proti lenosti – i v pohádkách, chtěl-li mít obyčejný člověk úspěch či něco získat, musel dokázat, co umí. Vyrobil např. krásné boty a získal odměnu nejen v podobě koláče – ale krásné princezny.

V dnešní době také přísloví částečně platí. Existují lidé, kteří se musí snažit, rychle v práci otáčet, nemohou se zastavit, jinak by koláče neměli.

Jaké jsou další možnosti?

  1. Mnozí přicházejí ke koláčům všelijakými podvody a podfuky. Sám si můžete jméno dosadit. Najde se jich určitě dost.
  2. Nepřizpůsobiví občané posedávají před domem, pokuřují drahé cigarety, živí se z dávek, nechtějí pracovat, takže získávají koláče bez práce.
  3. Najdou se i tací, kteří chtějí pracovat, ale nedaří se jim rychle práci najít.
  4. Bohužel i koláče často poslouží k získání práce. Kdo má hodně, chce ještě víc. " Květinou řekneš vše a zlatem to upřesníš." (J. Sobotka)

Není to vždy jednoznačné, nedají se všichni i házet do stejného pytle.

Další odpovědi
Agneta

No tak – je to jen tak přibližně, jako všechna pořekadla, ale vyjadřuje to tu podstatu:D

redy

Bez koláčů není práce,bez jídla se nedá pracovat.
A bez práce nejsou prachy není za co peci koláče 🙂

Drap

Neni jednostranné, ani tendenční

Pepa25

Není ani jednostrané ani tendenční, jen neúplné. Ke koláčům se dá (a vždycky dalo) dostat i jinými způsoby, než prací. To pouze marxisti dávali práci výjimečné postavení mezi výrobními faktory, všichni ostatní ekonomové uznávají i půdu a kapitál.

johana 56

Přísloví je zřejmě všeobecně pojato ve vztahu jídlo – práce,jak již zmínili odpovídající přede mnou.
Myšleno přímo na koáče jednostranné není, je možno nalézt i protiklad (můj názor).
Na koláče je nutné zpracování těsta,tvarová­ní,naplnění,u­pečení.Bez této činnosti žádné nebudou.
Pokud se rozhodnu koláče nepéct,není s nimi práce.

jjj123456789

Ono je hlavně nepravdivé, viz nejmenované etnikum.

marci1

Bohužel si to někteří lidé dnes vysvětlují, spíše tak : „Nemusíš pracovat, hlavně že máš koláče“. ☹

Pepa25

WTF? Odkdy má platit, že opak od bez práce → nejsou koláče je bez koláčů → není práce ?
Jinak to ber tak, že práce není nutná podmínka koláčů ..

ptáč

Zlatý

marci1

Bohužel si to někteří lidé dnes vysvětlují, spíše tak : „Nemusíš pracovat, hlavně že máš koláče“. ☹

Re: Co třeba takový ředitel České televize, nebo člen dozorčí rady. Senátor. Hejtman. Jak pracují?