JájsemRaibek

Je tu únor, čas zabijaček. Ze kterého období se datují první zabijačky?

Je jasné, že v dávných dobách, kdy lidé měli doma chov prasat, slepic a jiného zvířectva, tak se zabíjelo, aby bylo co jíst.
Mě však zajímá, kdy vznikly takové ty domácí zabijačky, kdy se sešla vesnice, popř. jen rodina a zařízlo se prasátko, dělaly se jitrničky, tlačenka, ovárek a také nesměla chybět slivovička.
Je tento zvyk jen u nás, nebo je rozšířen i jinde ve světě?

Nejlepší odpověď
annas

Jako vše, i zabijačky mají historii

"Trocha historie

Protože je prokázáno, že už člověk neolitický obdělával pole a pro svou obživu vedle skotu choval i ovce, kozy a vepře, nemůže být známo, kdy se ta úplně první zabijačka konala. Zato z listin z 10. století našeho letopočtu se ví, že již v té době mezi tzv. řemesla poddaná čili dvorská patřili též řezníci. Říkalo se jim carnifices, ale tehdy se zabývali pouze porážením dobytka.

Stejně tak se ví, že první masné krámy vznikly už v roce 1234 za panování Přemysla Otakara II.; nalézaly se v Praze mezi hřbitovem sv. Mikuláše a kostelem sv. Václava.

První skutečný cech řeznický byl ovšem zřízen až roku 1359. Řezníky předstihli krejčí, kteří prvilegium získali již v roce 1318. Řezníkům to však nemuselo nijak vadit, protože když král Karel IV. nařídl, že cechové se musejí při slavnostních příležitostech seřazovat v určitém pořádku, na první místo postavil cech řeznický. atd."

http://www.ire­ceptar.cz/zaji­mavosti/ceska-domaci-zabijacka-tradice-a-ritual/

České vepřové hody zná celá Evropa, ale přímo je nepraktikuje, zná je od českých řezníků a kuchařů.

Zabijačka je českým národním pokladem – je to kulinářská praxe či „kult prasete“.

Další odpovědi
gecco

Funguje to i leckde na světě – jen na místo prasátka může nastoupit kráva, koza, ovce, velbloud…
😉
U nás ovšem – každý rok, preferuji prasátko…
😉

dudu

První zabíjačky se tradují od doby kdy naši předci slezli ze stromů, přestali žrát semínka a zjistili jak chutná maso upravené na ohni. Lukulské hody měli např. v oblibě lovci mamutů.

L. da Vinci

Kdysi se prosinci říkávalo prasinec, tedy doba, kdy se zabíjely prasata. Lidé chtěli už na vánoční svátky jíst a ne čekat až na únor.

annas

Zase načítání zlobí stejně jako včera a předevčírem.

Mc Merkurion

… a já myslel, že je to u mně …

gecco

Asi dobrej Admin…
😉