SanJay .

Je tu nějaký zapálený astronom, který by polopaticky mohl vysvětlit pojmy: rektascence, deklinace, sférický rovník atd.?

polární ustavení. Zkrátka vše, co je potřebné k pozorování noční oblohy. Byl jsem na různých webech, ale moc jsem to z nich nepochopil

Odpovědi
mosoj

Kepler. Stačil odkaz !

Kepler

Polopaticky to asi nepůjde, jsou to všechno pojmy k určení polohy hvězd – souřadnice. Sám jsem si definicemi nebyl jistý, takže jsem raději použil odkazů.

Deklinace (bývá značena řeckým písmenem δ) je v systému rovníkových souřadnic souřadnice, která udává úhlovou vzdálenost od světového rovníku. Na severní polokouli je kladná, zatímco na jižní je záporná. Hvězdy na rovníku mají deklinaci rovnou nule, hvězda na severním pólu by měla deklinaci +90° (Polárka má 89,3°), hvězda na jižním pólu –90°. Deklinace se měří podél deklinační kružnice ve stupních, minutách a vteřinách.

Rektascenze je souřadnice, která udává úhel mezi rovinou deklinační kružnice hvězdy a rovinou deklinační kružnice procházející jarním bodem. Rektascenze se zpravidla neuvádí ve stupních, ale v hodinách, minutách a sekundách. Tento čas uvádí, za jak dlouho po jarním bodu projde měřený bod stejným místem z pohledu pozorovatele.

Definicí nebeského rovníku je více, ale taky slouží k určení polohy hvězd, v podstatě na principů trigonometrie.

Ustavení (montáž dalekohledu je možná paralaktická, nebo azimutální, možná i jiné. Podle toho se liší i motorické ovládání dalekohledu tak, aby neustále sledoval zaměřený objekt, přestože se nebeská sféra vlivem otáčení Země neustále a konstantně otáčí. U prvních dalekohledů s paralaktickou montáží na to stačil přesný hodinový stroj.

Zdroj: htts://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rek­tascenze

Kulpix

KEPLER--- To se snad dá poznat i ze jména???

Kepler

mosoj: odkaz nestačil, dal jsem tam i něco ze své hlavy. V tom se liším od tebe.