Alesh

Je tu nějaký dobrý fyzik? 🙂 Kdo z nás dvou má pravdu? 😉

Já nebo mosoj, viz http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-kladek-musi-obsahovat-kladkostroj
Fakt by mě to zajímalo.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Protiva

Alesh

co takhle oba dva!
Alesh má sice minimální počet kladek, ale v praxi dost nereálná sestava pro malý zdvih.
mosoj má více kladek (50 kladek vedle sebe), ale nepřičetl tam 50 pevných kladek, takže celkem 100 kladek. Tato sestava má velký zdvih, ale v praxi jsou maximálně čtyři kladky (2+2)

Další odpovědi
huxa

ani jeden

Doplňuji:
je potřeba 100kladek, 50 volných a 50 pevných

mosoj

nevím

Tak za prvé. Je třeba si ujasnit o jaký kladkostroj se jedná. Pokud se jedná o Archimedův kladkostroj, tam je vzorec podle wikipedie ( bohužel nemám jinou věrohodnou literaturu týkající se tohoto problému) F = G/2n. Zde by stačilo 7 kladek . U normálního kladkostroje vychází těch kladek 50. Kolik je pevných nevím, podle mně 1. Pokud je ovšem vzorec ve wiki špatně, pak je to také špatně.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Klad­ka

Doplňuji:
V apletech se demonstruje potřebná síla = váha břemena / počtem kladek . Pak by to bylo 100 kladek. Takže až najdu věrohodný vzorec tak to i spočtu.
Hlavně je ale třeba vědět pro jaký kladkostroj se to řeší.

cornflake

Alesh

quizzi

ani jeden

huxa

já jsem hlava děravá… správně!!! je 200kladek-100volných a 100pevných