huxa

Je trestný čin pomlouvat s davem člověka, který následně spáchá sebevraždu?

Co případně hrozí za takovýto trestný čin?

Nejlepší odpověď
Tyler Durden

Trestní zákon (40/2009 Sb.):
§ 184 Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho
vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Snad to je aktuální znění a nebyla žádná novela 🙂

Další odpovědi
Drap

Ano, existuje trestný čin pomluvy. To by musel posoudit soud, také podle druhu pomluvy, jestli to byl trestný čin a podle okolností by uložil i trest.

Pepa25

IMHo by mělo být trestné i pomluvy v bulváru číst, zvláště pokud pokud funguje takto: http://ekonomi­ka.sme.sk/c/687579­4/sef-bulvaru-ano-bartosovu-naozaj-zabijeme.html

arygnoc

pomluva je trestný čin.

samovražda síce trestný čin nie, ale navádzanie na ňu (navádzanie na sebapoškodzovanie) už trestný čin je, ktorý často súvisí i s pomocou (návodom) na samovraždu/se­bapoškodzovanie (takže i „rada“ >radšej skoč pod vlak< je trestný čin navádzania na sebapoškodzovanie [a týka sa napr. i navádzanie na užívanie drog, prostitúciu a pod.]).

súbeh týchto trest. č. v súvislosti môže pálku poriadne zdvihnúť.

ale – paragrafy sú pokrivené, takže všetko záleží na právnikoch, vlastne na dostatku koruniek pre právnikov (sudcov nevynímajúc).