pizlicka

je trestne,kdyz si vas pri hadce osoba zijici v jedne domacnosti natáčí,nebo zvukově nahrává?

mě to prijde velmi nedustojne,kdyz je clovek emocne rozhozen,a ten druhy si jej točí a nahává.jak se branit?muze poskozena osoba podat trestni oznameni?celkem me to sokovalo,kdyz jsem to slysela.

Nejlepší odpověď
fcoop

Trestné to asi nebude,to by kvalifikoval právník,ale je to k zamyšlení. Nad tou osobou,která si druhého nahrává.
Člověk,kterého vůbec něco takového napadne,nemůže být zcela v pořádku.
Jak se to asi bude vyvíjet?

Další odpovědi
anonym

Co je to za domácnost, kde se musí řešit takové věci?
Na veřejnosti je natáčení podmíněno viditelným avizem, že je prostor monitorován.
V soukromí to spadá spíše do oblasti různých forem domácího násilí, příp. stalkingu.
Na pohou nahrávku by se ti policie vysmála, vždy jsou rozhodující souvislosti a motivace.
Zmíněná formulace „emočně rozhozen“, lze považovat např. za eufemismus „tyranizující hysterka“, „nesnesitelná semetrika“, „šílená žárlivka“, „egoistická Xantypa“ apod.
Přehlídka tvých otázek je nápadně podobná odstrašujícím klipům z TV cyklu o Abecedě vztahů, jak nemají vztahy vypadat a jak se nemají řešit.
(Případná řešení bývají na úrovni přestupkové komise OÚ, kde by měly nahrávky pouze podpůrnou roli. O připuštění, jako důkazů rozhoduje až soudce, ev. může sloužit jako jeden z podkladů pro soudní znalce).
Jinak se tu už řešilo, viz jeden z odkazů ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nutny-souhlas-pri-nataceni-lidi

briketka10

nevím proč by to mělo být trestné..
a bránit se proti tomu nevím jak bys
chtěla..
s nahrávkou nepořídí nikdo ani
u policie, soudu jen, když se jedná
o nějakou hádku nahranou doma..
kdyby šlo o korupci, vydírání
to by bylo jiná, ale takto věř mi,
že policie mávne rukou a spis
skončí v šuplíku jako spouta
jiných ..

Damiana

Trestné to není. Důležité je spíš proč to ten dotyčný dělá.
To má doma tak nesnesitelnou trubku, že už ji má tak plné zuby, že se sníží k něčemu takovému jen proto, aby jí pak mohl vpálit (prostřednictvím záznamu), jak je děsná, protože ona jeho argumenty (mnohdy už i žalostné) neslyší a odmítá si je připustit?
Ano, je to nedůstojné, ale spíš bych to viděla jako zoufalství té osoby, která tak činí.
Druhou stránkou věci by bylo, kdyby šlo o psychické týrání oné osoby, záměrné ponižování. Sice by to bylo „zvláštní“ chování dotyčného, ale pokud o tom natáčená osoba ví a nechá si to líbit, nikoho to nějak víc zajímat nebude. Je to jen na rozhodnutí – odejít nebo zůstat s „kameramanem“.
Pokud natáčení probíhá bez vědomí snímané osoby a ta na to přijde náhodně, následuje obvykle buď hádka nebo racionálnější přístup – žádost o vysvětlení. Rozhodnutí: Co dál? – pak ovšem zůstane opět na obou partnerech, to je snad jasné.

Btw – to trestní oznámení by bylo jistě Policií pozitivně kvitováno.:-) Ani nevíš jak jsou policejní psychologové za podobné „záznamy“ a „příhody“ vděčni. Jak jinak by vznikaly vtipné historky z jejich práce:-)))
Doplňuji:
Lidi fakt dokážou věci, co? Ještě, že tys' to jenom slyšela a tebe nikdo nenatáčí! Zvlášť, když je tvůj přítel povoláním kameraman, viď? 😉

Dochy

Záleží na okolnostech. Pokud to ukazuje někomu dalšímu, nebo dokonce sdílí veřejně, pravděpodobně by to bylo i žalovatelné.
Ale párkrát už jsem se dostal do situace, kdy bych nahrávku hádky uvítal. Abychom mohli později zjistit kdy a proč se to zvrhlo. Ale vážně netuším, jestli by to mohlo pomoct.

annas

Dnes jsem byla svědkem rozhovoru. Známá si s manželem koupili dům, opravili, nastěhovali se do přízemí, syn do prvního patra. Muž zemřel, manželka dokončila zbývající opravy. Syn nedal na rekonstrukci ani korunu. Jenže vnučka se chce vdávat a nemá kde bydlet. Proto dělají matce a babičce naschvály. Dům bohužel dala přepsat na syna … Pokud muž žil, snacha sice láskou neoplývala, ale nedávala najevo nenávist …

Známá vyšla na dvůr nakrmit psa. Dala psovi do misky žrádlo. Vylezla vnučka, chytla misku a hodila po babičce … zvedla ruku a chtěla jí udeřit. Babička pracovala kdysi v domově pro postižené, kteří personál často napadli, takže postupovala tak, že chytla vnučku za vlasy. Chtěla zabránit přímému útoku … Matka (snacha) koukala z okna a volala na dceru, honem fotografuj.....
Scénu viděl soused … Snacha zavolala policii, ta vyslechla obě strany … jenže fotografile způsobily, že došlo na trestní oznámení. Dotyčná dostala předvolání před trestní komisi OÚ … starosta o týraní věděl, babička měla už několik potvrzení od lékaře za ublížení, jenže se musel řídit předpisy …

Syn je lékař, jeho žena zdravotní sestra, dcera studuje medicínu … jakou důvěru k ním mohou pacienti mít, když se takto chovají k matce … ? Prostě chybí jim slušnost, lidskost …

Damiana

Jedním slovem hnus. Ale ano, znám takové případy také. Lidé kvůli majetku a penězům „dokážou“ věci. Říkáš, jakou důvěru k nim mohou pacienti mít, souhlasím, ale ještě mě napadlo, jak vůbec někdo může v takovém oboru začít pracovat? Proč si ho vybral? Opět se nabízí peníze a okrádání lidí přes jejich nemohoucnost, bolest a utrpení. Jenže bílý plášť působí tak důvěryhodně, že i vlk v něm rázem vypadá jako beránek. Tím pádem – komu bude při konfliktu policie a úřady spíš věřit? Lékařské suitě nebo staré, „pomatené“ stařence, která se „evidentně“ nedovede vyrovnat se ztrátou životního partnera a škodí „slušným“ lidem?

annas

Máš pravdu. Je to hnus. Stále jsem musela na ženu myslet. Když odešla do důchodu, prodávala v obchodě, často jsem za ní chodila „na pokec“. Už tehdy si posteskla, jaké má problémy se snachou. Syn tehdy stál na její straně…

Ale i kdyby byla občas žena „protivná“, všechno se dá vyřešit jinak, nikoliv vyhazováním z domu … ☹