Mirdas

Je trestné falešné udání ?

Příklad:
Zda vás kdosi udá například za krácení daní, což se začne vyšetřovat a nic se samozřejmě nezjistí je následně možné stíhat udavače za falešné obvinění?
Doplňuji:

Slyšeli jste, nebo dokonce znáte nějaký takový případ i s výši trestu ?

_

Nejlepší odpověď
klumprt

Záleží na okolnostech, ale mohlo by to jít. Správně se to jmenuje křivé obvinění a je to § 345 tr.z.

Další odpovědi
Psychotic

Zrovna za to, co uvádíte jako příklad, asi ne. Toto „udání“ totiž nebývá obvinění z trestného činu, pouze doporučení kontrolnímu orgánu provést inspekci.

Navíc by byl stát proti sobě – nikdo by nikdy nikoho neudal, kdyby mu za to hrozil trest, když to podvodník stihne „uklidit“.

Dochy

Pokud řekneš, že máš podezření z toho a toho důvodu a ty důvody uvedeš pravdivě, mělo by to být OK, policie by to měla prověřit. Pokud řekneš že soused udělal to a to a pak se zjistí, žes kecal, máš problém. Alespoň doufám, že to tak je.

Pepa25

IMHO je nutné pro křivé obvinění prokázat vědomou lež. Zrovna u toho krácení daní si moc nejsem jistý, to by musel být např. daňový poradce a vědět, že máte daně v pořádku a úmyslně lhát. Takové to udání, „slyšel jsem, že švindluje, prověřte to“ je spíš pomluva a mělo by se to řešit spíš občanskoprávně.
Jinak na křivé obvinění judikáty jsou, ale to jsou od začátku vymyšlené obvinění ze závažných tresných činů, např. https://ispis­.cz/judikatura/7Tdo238/2­006

MrnousakCZE

jj