Rokio

Je trestná pouhá myšlenka spáchat trestný čin?

Pokud mě napadne spáchat trestný čin, diskutuji s někým o spáchání trestného činu (ale neprovádím přípravu), nebo se bavím s někým (třeba i s policíí ČR), jestli je čin, který chci spáchat, trestný (jenom se zeptám), dopustím se trestného činu?

Nejlepší odpověď
gecco

„Pouhá myšlenka“ trestná není…
Příprava – byť i jen ´teoretické plánování´, už ale trestná být může.

Další odpovědi
klumprt

Myšlenka trestná není. To bychom byli asi zavření všichni 🙂

Pokud budeš s někým hovořit o trestném činu jen tak, bez nějakých záměrů ho organizovat nebo navést ho, pak to taky trestné není.

Prvním trestaným stadiem trestného činu je příprava podle podmínek uvedených v § 20 odst. 1 trestního zákoníku:

Jednání, které záleží v úmyslném vytváření podmínek pro spáchání zvlášť závažného zločinu (§ 14 odst. 3), zejména v jeho organizování, opatřování nebo přizpůsobování prostředků nebo nástrojů k jeho spáchání, ve spolčení, srocení, v návodu nebo pomoci k takovému zločinu, je přípravou jen tehdy, jestliže to trestní zákon u příslušného trestného činu výslovně stanoví a pokud nedošlo k pokusu ani dokonání zvlášť závažného zločinu.

Mc Merkurion

… nezhřešíš ani v myšlenkách …

kelley

Zajímavě byla myšlenka na trest za myšlenku na trestný čin ( 😁 ) zpracována ve filmu Minority Report: http://www.csfd­.cz/film/8647-minority-report/prehled/

ivzez

Teoreticky by taková myšlenka být trestná nemusela.
Budeš-li o ní ale s někým diskutovat, může vzniknout problém.

Viv např.:
http://www.ceska-justice.cz/2017/02/­myslenka-na-vrazdu-sef-zalobcu-nesouhlasi-se-zprostenim-podal-dovolani/